Closed Thread
 
Thread Tools
Old 05-28-2006, 05:26 PM   #46  
si, si signora
 
lalala's Avatar
 
Join Date: May 2000
Location: Seattle,WA USA
Posts: 2,273

Default

Quote:
Originally Posted by morrigan
I actually broke down and made a spreadsheet to keep track of everything I buy for a month. I am not trying to cut back this month, just see where it goes.
Smart. I'm not sure I want to know.

lala
lalala is offline  
Old 05-28-2006, 05:29 PM   #47  
si, si signora
 
lalala's Avatar
 
Join Date: May 2000
Location: Seattle,WA USA
Posts: 2,273

Default

Quote:
Originally Posted by Kelly_S
http://www.picturetrail.com/gallery/...ername=kelly_s

My pics of my whole crew are on this site including my basset.
What a cutie!

lala
lalala is offline  
Old 05-28-2006, 05:33 PM   #48  
si, si signora
 
lalala's Avatar
 
Join Date: May 2000
Location: Seattle,WA USA
Posts: 2,273

Default

Okay, today we went to the farmer's market and I bought 2 lbs of asparagus, 1/2 lb arugula, 1/2 baby spinach, 1 bunch baby carrots, a box of cherry tomatoes and a small baby cupcake for myself and a lavender shortbread for TH.

Total cost: 20 bucks. The veggies will be salad for dinner tomorrow night with friends, arugula for my arugula, walnut and ff feta salads for work, the cherry tomatoes will be used for insalata caprese for this weeks lunches (mixed with fresh basil and baby mozz balls) and served over ww pasta, asparagus will be for dinner tonight and wednesday night.

Carrots are for Ernest the teether or lala the hungry.

The cupcake (sans frosting) was devoured by yours truly and TH has yet to eat the shortbread.

I spent 50 bucks today on flowers. Don't ask, its not worth even trying to figure out where that money comes from....
lalala is offline  
Old 05-29-2006, 10:11 AM   #49  
Bewitchin' in the kitchen
 
mauvaisroux's Avatar
 
Join Date: Feb 2002
Location: Canada
Posts: 11,506

Default

Morrigan - your spreadsheet is a great way to see where you can save some money. Just tracking can show you where your money goes and you may be surprised at some hidden spending.

I found that we were spending a lot of money on soda and unless there's a sale the price is usually about $5.99 to $6.99 for a case of 24 at 2 per week. We were spending about $56/month on soda!

Now we only buy soda if we are having guests over for movies or a bbq etc. and DH hardly misses it all.
mauvaisroux is offline  
Old 05-29-2006, 08:06 PM   #50  
Senior Member
 
eeyoredja's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: Rockport, Indiana
Posts: 264

Default

We spend alot on soda, and DH was bad about opening a can and taking 2 drinks out of it, and then forgetting about it. So we switched to 2 liters. He just puts enough for what he wants to drink at the moment in the cup, and doesn't waste hardly any, we buy the cheap ones at walmart for .50.
eeyoredja is offline  
Old 05-29-2006, 10:53 PM   #51  
banned
 
Join Date: Jan 2002
Location: ny
Posts: 4,904

Default

mno soda def wouldnt fly in this house its mostly diet but still my parents drink bout 3 cans a day b/t them and yes my mom usaes the sales.
andreaphilip3 is offline  
Closed Thread

Related Topics
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Fuel prices, forced to exercise slimmingsi UK Fat Chicks 16 05-22-2008 03:59 PM
Friends. How Many of Us Have Them? healthyme05 General chatter 12 06-26-2006 05:04 PM
Small Rant about US "gas" prices! 2frustrated UK Fat Chicks 26 09-01-2005 06:54 PM


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off



All times are GMT -4. The time now is 11:20 AM.


We are a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for us to earn fees by linking to Amazon.com and affiliated sites.
Copyright © 2023 MH Sub I, LLC dba Internet Brands. All rights reserved. Use of this site indicates your consent to the Terms of Use.