3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community  

Go Back   3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community > Diet Central > Packaged Meals and Clinics - Nutrisystem, Medifast, Jenny Craig, Etc > Ideal Protein Diet

What do you pay for IP packets?

Reply
 
Thread Tools
Old 07-29-2013, 12:38 PM   #1
IP Start Date 5/13/13
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 89

S/C/G: 222/151/155

Height: 5'7"

Default What do you pay for IP packets?

A recent post suggested an IPer had found better prices on eBay than through a clinic. So I checked them out and they are much more than what I pay. Made me wonder if I'm just getting a good deal.

My clinic charges $4.25 per packet (sold individually) or $28 for a box. A 6 pack of ready made drinks is $25.50. I'm in Connecticut. (I do pay sales tax on top of these prices.)

For me, compared with buying lunch at work every day and eating out a couple of times a week, I'm actually saving money! Saving money while losing pounds and inches ---- what more could a girl ask for?

What are others paying? Please post if you care to share. Please include where you're from, too.

Last edited by hangdog : 07-29-2013 at 12:38 PM.
hangdog is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2013, 12:48 PM   #2
Junior Member
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 15

Default

$5 per packet regardless of the number purchased in Northern California, Bay Area
idealproteingal is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2013, 01:10 PM   #3
IP Restart Date: 1/6/14
 
tbc85's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Carencro, Louisiana
Posts: 59

S/C/G: 257.4/195.6/197

Height: 5'8"

Default

$4-$5 dollars per packet/drink (sold individually) in Louisiana
__________________

onefor every 5lbs lost:

Last edited by tbc85 : 07-29-2013 at 01:12 PM.
tbc85 is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2013, 01:26 PM   #4
knm
Senior Member
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 245

S/C/G: 142/127/125

Height: 5'1

Default

$4.00 per packet in Canada. $4.75 for the RTD proteins. No deal if we buy a box vs an individual.
knm is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2013, 01:33 PM   #5
On plan since June 23/13
 
Maxxy's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Saskatchewan, Canada
Posts: 288

S/C/G: 197/153/150

Height: 5'3"

Default

$4.00 per pack in Saskatchewan, Canada. No deal for box.
__________________



One for each 5 lbs
Maxxy is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2013, 01:41 PM   #6
Started IP July 2013
 
garnettac's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Location: Massachusets
Posts: 40

S/C/G: 329/265/154

Height: 5'8"

Default

$4.00 per packet/$28 per box on most items, $4.50 per package of the yummy orange wafers and $5.00 for RTD in Worcester, Mass.
garnettac is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2013, 01:47 PM   #7
Member
 
Join Date: May 2013
Posts: 36

S/C/G: 137/119/120

Default

$4 for packets and $5 for RTD.
Iolani is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2013, 01:51 PM   #8
Junior Member
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 16

S/C/G: 283/228.2/183

Height: 5'6"

Default

I pay $29.30 per box of 7 packets. That includes tax. Not sure about RTD, I haven't bought them in eons! Not a fan LOL
I'm in BC
dsjsmom23 is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2013, 02:08 PM   #9
Member
 
fitgurl's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 35

S/C/G: 265/246/125 (start IP @ 259)

Height: 5'4"

Default

Florida - 4.45 per packet and 4.65 per rtd, but I get a 10% discount on top of that for being a Nurse.
__________________



One for Every 5 Pounds Lost!!


Highest Weight 265
Started IP 7/22/13 at 259
WI1-7lbs -14in
WI2-3lbs -5in
WI3-1lb

Nothing Tastes as Good as Skinny Feels!!!
fitgurl is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2013, 02:25 PM   #10
IP start 7/30/2012
 
lisa32989's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: St. Louis
Posts: 7,017

S/C/G: 260.2/165

Height: 5'5"

Default

My coach has raised prices twice in the year I've been there.
She has moved locations twice, as well.

Last time I was at the clinic, prices went up. The box/individual packet price was always the same. Now she is charging more for individual packets than boxes and the boxes of wafers cost more than other boxes.

When I started one-year ago, boxes at my clinic were 28 & individual packets were $4.

I could buy the RTD for 4/packet or "box price" was 6/28, so I guess those were more.

Now everything is over 30. I didn't commit the prices to memory b/c I decided to fire my coach. The support in 3FC-IP is way more helpful than the clinic ever was so I decided to stop paying for support I wasn't getting.
__________________
Losing weight is hard. Maintenance is hard. Being fat is hard. Pick your hard. (-Ishbel)

Maintaining for now, while we address thyroid healing

lisa32989 is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2013, 02:39 PM   #11
Senior Member
 
trishthayer's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Massachusetts
Posts: 170

Height: 5'5"

Default

Quote:
Originally Posted by garnettac View Post
$4.00 per packet/$28 per box on most items, $4.50 per package of the yummy orange wafers and $5.00 for RTD in Worcester, Mass.
Quote:
Originally Posted by Iolani View Post
$4 for packets and $5 for RTD.
I am in mass and these are the prices I pay, but I was told they are going up .50 cents per packet.

I have to buy a weeks worth of product each week or you can not stay in the program, is that true for all of you?
__________________


Week1- 7.5 Week2-3.0 Week3- 4.0 Week4- 2.3
Week5- 2.4 Week6-4.4 Week7- 1.8 Week8- 3.6
Week9- 1.0 Week10-3.2 Week11-1.0 Week12-0.8
Week13-3.0 Week14-2.8 Week15-0.6 Week16-1.6 Week17-1.2 Week18-2.6 Week19-0.8 Week20-0.6
Week21-1.6 Week22-2.4 Week23-1.4 Week24-0.6
Week25+.8 Week26-2.2 Week27-0.8 Week28-0.2
Week29-1.4 Week30-1.2 Week31-0.6 Week32-1.6
trishthayer is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2013, 02:48 PM   #12
Member
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 37

Default

Quote:
Originally Posted by trishthayer View Post

I have to buy a weeks worth of product each week or you can not stay in the program, is that true for all of you?
Hmm, no, I haven't been told of that.
How much do you pay for weigh-in visits?


For food I pay $30 a box in San Francisco.
juicey is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2013, 02:56 PM   #13
Senior Member
 
Art3mis's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 305

Default

Also in CT i pay 4$ per package, and 28$ per box
Art3mis is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2013, 03:02 PM   #14
Member
 
Cynaria's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Location: CT (Southeast shorline)
Posts: 46

S/C/G: 228.8/170/140

Height: 5'3"

Default

4 per packet 5 for RTD's. We can order per item. We had to sign an agreement to purchase 1 weeks worth of food each week. Also in CT.
__________________
[url=http://www.3fatchicks.com/]

Last edited by Cynaria : 07-29-2013 at 04:23 PM. Reason: fixed typo. 4 per pAcket not 3
Cynaria is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2013, 03:57 PM   #15
Senior Member
 
trishthayer's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Massachusetts
Posts: 170

Height: 5'5"

Default

$3.00 that is a good price!! We do not pay for a weigh in but you have to buy at least a weeks worth every weigh in. It is a little stinky as I like a few alternatives!!
__________________


Week1- 7.5 Week2-3.0 Week3- 4.0 Week4- 2.3
Week5- 2.4 Week6-4.4 Week7- 1.8 Week8- 3.6
Week9- 1.0 Week10-3.2 Week11-1.0 Week12-0.8
Week13-3.0 Week14-2.8 Week15-0.6 Week16-1.6 Week17-1.2 Week18-2.6 Week19-0.8 Week20-0.6
Week21-1.6 Week22-2.4 Week23-1.4 Week24-0.6
Week25+.8 Week26-2.2 Week27-0.8 Week28-0.2
Week29-1.4 Week30-1.2 Week31-0.6 Week32-1.6
trishthayer is offline   Reply With Quote
Reply
Posts by members, moderators and admins are not considered medical advice
and no guarantee is made against accuracy.


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
IP Weekend Chat Saturday 1/28 - Sunday 1/29 wuv2bloved Ideal Protein Diet 214 01-29-2012 11:12 PM
What would you do? Mom3LoveBugs Ideal Protein Diet 20 10-10-2011 05:38 PM
What do you wish you knew when you started? luckygirl3 Ideal Protein Diet 34 08-11-2011 10:23 PM
How do you afford IP foods? tego Ideal Protein Diet 29 01-17-2011 01:17 PM


All times are GMT -4. The time now is 04:44 PM.






Powered by vBulletin® Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.2