3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community  

Go Back   3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community > Food > Food Talk And Fabulous Finds

Food Talk And Fabulous Finds Recipes, Healthy Cooking, and General Food Topics

Best Food Buys For $1 Or Less

Reply
 
Thread Tools
Old 07-14-2009, 11:30 AM   #1
Resident Pixie
 
Onederchic's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Upstate NY
Posts: 14,659

S/C/G: Pant Size - 28/12/8

Height: 5'2"

Default Best Food Buys For $1 Or Less

Per Thighs Be Gone's request

List all the healthy, cheap food buys you find here to share with everyone


Hugs
Michelle
__________________
Stopped smoking October 21, 2008
Made it to Onederland July 16, 2009


Transformation in Pictures

My Facebook


Achievement seems to be connected with action. Successful men and women keep moving. They make mistakes, but they don't quit.
- Conrad Hilton

Disclaimer: I am not a registered dietitian, nutritionist, any kind of health professional or fitness expert...I'm just a woman who's lost 161.5 pounds so far with a lot of hard work.
Onederchic is offline   Reply With Quote
Old 07-14-2009, 11:31 AM   #2
Senior Member
 
Thighs Be Gone's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 5,630

S/C/G: HW/232 SW 215/ CW 133/GW 120's

Height: 5.7 and 1/2

Default

Thank you!

Okay, me first.

1. Canned Tuna
2. Beans
Thighs Be Gone is offline   Reply With Quote
Old 07-14-2009, 11:32 AM   #3
Senior Member
 
Thighs Be Gone's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 5,630

S/C/G: HW/232 SW 215/ CW 133/GW 120's

Height: 5.7 and 1/2

Default

3. Quinoa from bulk bin
4. Flaxseed from bulk bin
Thighs Be Gone is offline   Reply With Quote
Old 07-14-2009, 11:41 AM   #4
Resident Pixie
 
Onederchic's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Upstate NY
Posts: 14,659

S/C/G: Pant Size - 28/12/8

Height: 5'2"

Default

Mine would be

Apples
Bananas
__________________
Stopped smoking October 21, 2008
Made it to Onederland July 16, 2009


Transformation in Pictures

My Facebook


Achievement seems to be connected with action. Successful men and women keep moving. They make mistakes, but they don't quit.
- Conrad Hilton

Disclaimer: I am not a registered dietitian, nutritionist, any kind of health professional or fitness expert...I'm just a woman who's lost 161.5 pounds so far with a lot of hard work.
Onederchic is offline   Reply With Quote
Old 07-14-2009, 12:06 PM   #5
*Vegetarian*
 
MugCanDoIt's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,340

S/C/G: 316/224/145

Height: 5'7"

Default

Kroger Carb Master Yogurt--40 cents each
__________________


Next goal---ONDERLAND!



MugCanDoIt is offline   Reply With Quote
Old 07-14-2009, 12:07 PM   #6
*Vegetarian*
 
MugCanDoIt's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,340

S/C/G: 316/224/145

Height: 5'7"

Default

Quote:
Originally Posted by Thighs Be Gone View Post
3. Quinoa from bulk bin
4. Flaxseed from bulk bin
How doyou cook your quinoa? What do you do with it?
__________________


Next goal---ONDERLAND!



MugCanDoIt is offline   Reply With Quote
Old 07-14-2009, 12:10 PM   #7
Resident Pixie
 
Onederchic's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Upstate NY
Posts: 14,659

S/C/G: Pant Size - 28/12/8

Height: 5'2"

Default

Dannon Light and Fit Yogurt
__________________
Stopped smoking October 21, 2008
Made it to Onederland July 16, 2009


Transformation in Pictures

My Facebook


Achievement seems to be connected with action. Successful men and women keep moving. They make mistakes, but they don't quit.
- Conrad Hilton

Disclaimer: I am not a registered dietitian, nutritionist, any kind of health professional or fitness expert...I'm just a woman who's lost 161.5 pounds so far with a lot of hard work.
Onederchic is offline   Reply With Quote
Old 07-14-2009, 12:12 PM   #8
Just Me
 
nelie's Avatar
 
Join Date: Jan 2003
Location: Maryland
Posts: 16,276

S/C/G: 364/202/182

Height: 5'6"

Default

Organic millet - .99 cents/lb

non organic beans - .99 cents/lb or less. I bought a lb of split mung beans for 50 cents the other day.

Organic beans - usually around half a pound, it depends.

Other organic grains - price ranges but you can generally get half a lb or more for $1.

non organic grains - again depends but things like the huge bags of rice at the asian market are cheap. 20 lbs for $5 or something like that, even basmati, brown basmati, etc aren't very expensive.

Veggies/Fruits - asian market has them cheapest. My new favorite asian market has tons of fruits/veggies for under $1/lb.
__________________
You can't out-exercise poor eating habits.

Last edited by nelie : 07-14-2009 at 12:14 PM.
nelie is offline   Reply With Quote
Old 07-14-2009, 12:13 PM   #9
Just Me
 
nelie's Avatar
 
Join Date: Jan 2003
Location: Maryland
Posts: 16,276

S/C/G: 364/202/182

Height: 5'6"

Default

Quote:
Originally Posted by MugCanDoIt View Post
How doyou cook your quinoa? What do you do with it?
Quinoa can be a rice substitute basically. I use it a lot. Quinoa cold salads are also a favorite of mine. Here is a website on how to cook it and some recipes:
http://www.savvyvegetarian.com/recipes/basic-quinoa.php
__________________
You can't out-exercise poor eating habits.
nelie is offline   Reply With Quote
Old 07-14-2009, 12:26 PM   #10
Senior Member
 
merose's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Location: South London
Posts: 147

S/C/G: 97/78/65 - 214/172/143

Height: 168cm - 5'6

Default

tinned chickpeas
frozen soya beans
tuna
__________________

1. onderland - DONE! 20/06/09
2. 20lbs gone (194lbs) - DONE!
3. no longer obese (186lbs, 84kg) DONE!
4. halfway to goal (178lbs, 80.7kg) DONE!
5. previous low weight (172.5lbs, 77kg)
6.165
7. no longer overweight (156.5lbs, 70kg)
8. GOAL!!! (142lbs, 63kg)
merose is offline   Reply With Quote
Old 07-14-2009, 01:40 PM   #11
Senior Member
 
Thighs Be Gone's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 5,630

S/C/G: HW/232 SW 215/ CW 133/GW 120's

Height: 5.7 and 1/2

Default

Quote:
Originally Posted by MugCanDoIt View Post
How doyou cook your quinoa? What do you do with it?
Hey there--I cook it like rice--

1/2 part quinoa
1 part broth or water


I use it as a side dish. In the winter we have even had it for breakfast. For this option I add milk and nuts to it. Then top it with fruit.

I love it because it is versatile--higher in protein and healthy fat--I also make a pilaf sometimes but throwing in some finely diced veggies at the end of cooking.

ETA: Also wanted to mention that quinoa is great as a stuffing too--inside of fish or bell peppers or whatever. You can add things to it or just use it plain. Either way--just so YUM.

Truly, the sky is the limit with this stuff!

Last edited by Thighs Be Gone : 07-14-2009 at 01:43 PM.
Thighs Be Gone is offline   Reply With Quote
Old 07-14-2009, 02:14 PM   #12
Just Me
 
nelie's Avatar
 
Join Date: Jan 2003
Location: Maryland
Posts: 16,276

S/C/G: 364/202/182

Height: 5'6"

Default

Thighsbegone - I made a cranberry/quinoa stuffing for Thanksgiving. It was really good. One of my favorite things to do these days is mix quinoa/amaranth and eat. Amaranth is kind of like cream of wheat in texture but mixing it with quinoa gives a nice texture and makes a good breakfast.
__________________
You can't out-exercise poor eating habits.
nelie is offline   Reply With Quote
Old 07-14-2009, 02:29 PM   #13
Senior Member
 
JulieJ08's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: California
Posts: 7,097

S/C/G: 197/135/?

Height: 5'7"

Default

Quote:
Originally Posted by nelie View Post
Thighsbegone - I made a cranberry/quinoa stuffing for Thanksgiving. It was really good. One of my favorite things to do these days is mix quinoa/amaranth and eat. Amaranth is kind of like cream of wheat in texture but mixing it with quinoa gives a nice texture and makes a good breakfast.
Thanks for the idea. I've never tried amaranth, and I'm still trying for success with quinoa.
__________________
Started 4/14/08 LINK TO PROGRESS PICS 1/1/2009
"It is impossible to live pleasurably without living wisely, well, and justly, and it is impossible to live wisely, well, and justly without living pleasurably" Epicurus
JulieJ08 is offline   Reply With Quote
Old 07-14-2009, 02:52 PM   #14
Moderating Mama
 
mandalinn82's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Woodland, CA
Posts: 12,758

S/C/G: 295/191/175

Height: 5' 8"

Default

I finally found a farmer's market that was really farm-cheap prices, and bought all of the following for $1 a pound or less (the fruits were all organic...the veggies were mostly not):

The most amazing grapes I've ever eaten
Assorted stone fruits (peaches, plums, pluots, nectarines)
Green beans
Assorted summer squashes
Apples (didn't actually buy them, but they were ridiculously cheap)
Cabbage (I find cabbage is always a cheap veggie compared to others)
Purple bell peppers
Onions
Heirloom tomatoes (didn't buy these either, I grow mine, but they looked awesome)
Carrots

I point this out because sometimes, saving money is as simple as investigating alternate sources for your food. Farmers markets, fruit stands, CSAs, and non-traditional grocery sources (Asian markets, to name a popular one) can save you a ton of money, and the produce seems to be fresher than what you get at the local mega-mart.

I also go to another produce stand that sells dried fruits, grains, beans, and nuts...the beans and grains are all around the $1 a pound mark, in 2-3 lb bags. I buy quinoa, amaranth, pinto beans, white beans, black beans, brown rice, wild rice, and whole grain polenta there, and they're all in that price range. Their veggie and fruit prices are low too, I just like the farmer's market quality better.

Eggs are a really good, cheap source of protein, and very versatile for breakfast, lunch, or dinner.
__________________
Goal Met - 10/28/07 - My Progress Picture Collage - My Goal Story

No matter how slow you go, you're still lapping everyone on the couch!

Maintained Oct 2007-Sept 2011, then got pregnant. Our baby boy was born in May, 2012...now to lose the baby weight!!
mandalinn82 is offline   Reply With Quote
Old 07-14-2009, 03:03 PM   #15
Just Me
 
nelie's Avatar
 
Join Date: Jan 2003
Location: Maryland
Posts: 16,276

S/C/G: 364/202/182

Height: 5'6"

Default

I also think 1 block of tofu at the asian market is $1. Although if you really like tofu, a huge tub of it is something like $4. I rarely eat tofu so that'd definitely be overkill.

I also cook all my grains (except couscous) in the rice cooker. Put in grain, add water, add a dash of salt, push button and wait for beep.
__________________
You can't out-exercise poor eating habits.
nelie is offline   Reply With Quote
Reply
Posts by members, moderators and admins are not considered medical advice
and no guarantee is made against accuracy.


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off


All times are GMT -4. The time now is 04:40 AM.






Powered by vBulletin® Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.2