100 lb. Club - How much do you spend per month in groceries?




cfmama
10-24-2009, 01:59 AM
And how many are you feeding?
What kind of stuff are you buying?
Do you have pets? What do you feed them?
Where do you live?

We're spending roughly $1000 a month on groceries. That is feeding us five full time (both girls take 4-6 dance classes so they are HUNGRY kids) and three-four daycare kids lunch and two snacks. That is also feeding the MULTITUDE of other kids that are inevitably at our house AS WELL as two single guy friends of ours that eat here quite regularly.

We buys tons of fruits and veg, high quality grains, high quality lean meats, high quality dairy etc. Lots of daycare snacks (crackers, nuts, dried fruit, fruit cups etc) and all of our cleaning/paper products.

It does not include pet food. But we spend roughly $80 a month to feed two dogs (both eat Canidae) two cats (both eat Acana) two guinea pigs (fresh hay, pellets, timothy blocks) and a fish (ummm... fish food with shrimp in it.) We feed our PETS super high quality food as well.

We live in Canada. Northern BC.


Suezeeque
10-24-2009, 02:36 AM
I live alone. I used to spend more than I do now, but the recession made me realize how much I was wasting on food. I always ended up throwing out stuff every couple of weeks. (hard to buy for one). Right now I'm spending about $350.00 USD a month. The next thing to go is the entertainment and People magazines. They are now about 3-4 dollars each at the grocery store. I also started using coupons and save about 35-40 a month.

I buy lots of veggies, seasonal fruits, smoked salmon, fresh crab, haddock, ground turkey (for chili), nuts, peanut butter, cheese, and those chicken shortcuts for stirfry. I buy couscous, quinoa, bulgar in bulk. I used to buy Stonyfield yogurt, but now I make my own. It's so good. Also buy canned stuff at Walmart where it's cheaper. We don't have the grocery, just a 3 aisle section. I never buy beef, not on purpose, but just don't like it; I read The Omnivore's Dilemma: A Natural History of Four Meals so it's a miracle I even eat chicken. Ugh.

I eat pretty much the same things over and over. And I don't like to cook so I keep it simple.

bacilli
10-24-2009, 07:32 AM
We spend ~$400/month for 2 people and 2 horse-dogs. We don't eat meat, so I buy a lot of bulk grains and beans, fresh veggies and fruit, frozen veggies and fruit. The $400 also covers toiletries. The only thing we buy canned is tomatoes. The dogs eat Iams because it's all they like, and we go through about 50lbs a month.

I've been trying to reduce the amount we spend, and succeeded over the summer with the garden, but now that it's getting cold the budget has gone up some.

We'd probably spend a lot more, but we both work a lot, so we only have meals together about twice a week. Both times I cook in bulk so we have leftovers for a few days.


lauralyn
10-24-2009, 09:14 AM
I would say we spend around $700-$800 per month on food. Extras like cat and dog food, cleaning supplies etc average about $100 per month.

I don't buy a lot of extras and no chips, cookies, ice cream etc unless it is a special occassion like a b-day party for the kids.

I buy lots of apples, bananas and oranges for snacks for the kids and those can add quite a chunk to the bill each week.

Onederchic
10-24-2009, 10:08 AM
For my own foods, it is roughly about 150-175 bucks a month. My boyfriend eats like one main meal a day and snacks and his groceries prolly cost about the same as mine, if not more, and I eat 6-7 times a day :p

sherrybwc
10-24-2009, 10:34 AM
It's just me and DH, three cats, and one small dog. When I go to Walmart, the bill for food, cleaning products, paper products, etc averages about $90 per week. If I go to a regular grocery where I buy food only, it's about $60-ish per week.

I live in Alabama.

Butterfly50
10-24-2009, 10:39 AM
I spend any where from 400 to 500 a month . The girls are in school and Husband is gone all day and My son is never home so Its jest dinner most of the time. Two girls eat like birds. I hate to waste food. That is pinching pennies as much as I can .
We have two White cats who pretty much run the house and keep me company Their food usually runs 20$ at walmart they are pickey they have to have their friskies and Treats I spend more for litter then food a month.
I live in South Carolina I plant a garden every year and freeze the veggies it Helps out alot.

Judy Lynn
10-24-2009, 11:40 AM
I have never added up what we spend, but I am sure it is too much. I would estimate about $500/month. That is for 2 of us, a dog and a cat. We live in Alberta.

We both work, and I am tired and don't feel like cooking when I get home from work. Therefore I stock up on easy stuff at M&M Meats every couple of weeks. Or pre-cooked/easy stuff at the grocery store. On the weekends I usually cook one big meal and make sure there is enough leftovers for at least one more day.

When I make meatloaf, lasagna, chili, casserole, etc. I will make enough for two batches and freeze half.

JustBeckyV
10-24-2009, 11:47 AM
I spend about 130/week for me, my son and my DH. Of course - we do tend to order out a lot though. I still don't like to cook.

nelie
10-24-2009, 11:56 AM
It is between 200-300/month for my husband and I. (Sometimes a real splurge month might end up with closer to 400) We live about 20 miles outside of Washington DC in beautiful but expensive Maryland.

It really depends though because we do have some splurge and specialty items we buy but they tend to last a while. My husband drinks a powdered meal replacement every morning which isn't exactly cheap. We buy soy yogurt and some almond/soy/hemp milk. Other than that, our budget really is for veggies and fruit, grains, nuts and beans (mostly organic but not all).

I forgot about dogs/cats.
We have 2 dogs, 2 cats.

The dogs are fed hard boiled pasture raised eggs, various veggies (canned no salt added green beans is the usual), sometimes whatever grain or bean we have available if it is unspiced and then their dog food (it is all mixed together in their bowl during feeding time). They eat various types of high endish vegetarian dog foods. I have to go to specialty stores for their dog food, regular pet stores (petsmart, petco) don't carry them.

The cats only like 2 types of cat foods right now, blue buffalo adult cat or Innova adult cat food. Petco/Petsmart carry blue buffalo but for innova I have to go to a specialty pet store.

My food budget does not cover them but I'd say it is somewhere around $100/month? Not exactly sure.

FitGirlyGirl
10-24-2009, 11:58 AM
We spend somewhere between 400 and 600 to feed 3 adult humans, 7 (+1) cats (4 inside and 3 outside strays and one occasional visitor - currently), and 27 fish (4 inside and 23 pond fish). We are in central Arkansas. We have somewhat expensive tastes for some things (my husband just had about 3 oz. of some $13.16 per pound bleu cheese with his breakfast, we eat caviar sometimes, we love some good salmon, my pasta costs 2-3 times normal pasta, and I have a thing for a good steak, and we also use some expensive seasonings sometimes - such as saffron) and some very unexpensive tastes for other thing (his fav cereal is plain old kellogs raisin bran and he drinks wal-mart brand soda, I get wal-mart brand crystal light, wal-mart brand cooking spray, he eats a ham and cheese sadwich for lunch almost every day, he smokes off brand cigarettes, I get store brand frozen veggies). We do also buy a lot of fresh veggies and meat. Our indoor cats eat kitten chow and friskies canned food because one will throw up if we give them anything else whether it is more expensive or less. The strays we are feeding eat store brand food, both dry and canned. All the cats also get treats sometimes. We get mostly tetra brand foods for our fish (total there are 8 kinds of food for them).

I'm sorry if my description of our food habits was rambly and confusing.

Ryanne
10-24-2009, 12:03 PM
We spend roughly 500.00 per month for groceries and toiletries.
I shop at Walmart SuperCenter and Reasor's. I also shop at dollar stores once in a while, not often anymore.
We buy hormone and antibiotic free chicken, ground turkey, and shrimp and fish mainly. Sometimes I will buy a steak or two, but again hormone and antibiotic free. I buy organic rice and beans, potatoes, baby spinach, tomatoes, strawberries and grapes, and I buy frozen vegies, lots of stirfry, I use extra virgin olive oil.
We also buy organic fat free milk and yogurt. I also buy fat free sour cream.
Dessert is usually sorbet with fat free cool whip, or organic cookies.
If I buy chocolate it is dark chocolate. We buy bananas, oranges and avocados from the regular section of fruits and vegies.
I buy organic whole grain bread. I usually try to keep eggs around and fat free cheese.
Once in a while I buy organic crackers and that laughing cow reduced fat spread.
I buy organic fruit spread and organic peanut butter...and the kids love oatmeal, and I also buy organic oat cereal. I use stevia, not sugar, and if we get juice it is something organic.
I live in Oklahoma.;)

cfmama
10-24-2009, 12:59 PM
Food is just SO MUCH MORE EXPENSIVE up here in Canada. I'm jealous!!!! I would easily spend 2-300 LESS if I lived in the states... no fair! lol!!!

nelie
10-24-2009, 01:03 PM
California is a place that really has it cheap here in the US in terms of fruits and veggies. I remember going into shock when I moved out of California. I also go back into shock when I go visit and see how cheap the groceries are compared to here.

Today we are going to a squash and apple farm to buy some stuff. Then going to an all organic grocery store (which is $$ but I can find some good deals, especially on bulk items).

TJFitnessDiva
10-24-2009, 02:01 PM
We spend about $600-$800 a month...2 adult and 3 children plus 3 dogs (great dane, boxer & chihuahua), 4 cats and the misc pets like fish, turtles.

The food we buy is mainly whole foods and fresh produce from the produce stands for the humans...for the animals they get the typical purina dog/cat chow with canned food thrown in. If I didn't own a huge horse of a dog they'd be on iams but we go through 50 pounds of dog food a week :P

We live in southeastern Louisiana.

WildThings
10-24-2009, 02:20 PM
Mine varies from month to month, but on average, I spend about 150-200 a month. I live by myself. Because of a really tight budget, I have slimmed down my food shopping as much as possible.

Regular staples include:
free range whole chickens
free range chicken breast (both are from a local farm which puts the price comparable to store brands)
buffalo (when I can afford it)
ground turkey (a ton of ground turkey)
fish (if I can find it on sale)
dried beans (black, kidney, great northern)
canned tomatoes
broccoli
cauliflower
asparagus (again, if on sale or in season)
salad fixings (romaine, spinach, green onions, peppers, carrots)
spices (I go through a TON of chili powder, garlic, cumin, sage)
sweet potatoes and yams
olive oil (which I also use as a moisturizer so I buy a lot of it)
eggs

I have a 40lb dog and two cats. My dog eats California Natural dog food which I buy a bag every other week on my paydays, each bag is $12.00, then my cats eat Innova EVO which cost me about $24 every 3 weeks (okay, writing that out I realize I am spending almost as much on pet food as I am my food :^:).

I am on a very restrictive diet that can get very expensive very quickly so I've had to find ways to cut down my food budget while following my plan. I eat a ton of chili. I make a huge pot almost weekly because between soaking my own beans, buying spices in bulk (which I've found a great deal on at a local health food store) and stocking up on ground turkey when I can find it on sale, it's a pretty inexpensive lunch (and dinner on lazy days). I roast a whole chicken weekly because living by myself, I can get 3-4 meals out of it. I also eat a lot of eggs and eggs whites with turkey sausage (that I make), or veggies for omelettes.

mortonpixie
10-24-2009, 02:28 PM
We have 2 adults, 4 children and 2 daycare kids. We spend about $125/wk on groceries and sundries (diapers, paper products, etc.) I also order a bulk order of food from www.angelfoodministries.com monthly for $120. All total we spend about $700/mo (figuring in those emergency milk runs, etc).

I spend most of my time in the produce department. We eat a low sugar diet and whole grain anything and everything.. I make our own bread and any treats. I do not buy organic, free range, or the like. Wish I could...$$$.

We live in Lincoln, Nebraska. Angel Food Ministries is nation wide so check it out if you are in the US. :)

Air81
10-24-2009, 07:41 PM
Everyone else's numbers make me feel better. Grocery bill is one thing I am bad about budgeting. The diet I am on is very little and I eat very little. Yet! My bill for food/drink only is $35-45 a week. I am only eating fresh fruit/veg and chicken/grass fed steak so I am shopping at a natural grocery store similar to a whole foods. Oh ya and its just me and my Yorkie (He eats Nutro and I buy a $35 bag every 2-3months)

natamars
10-24-2009, 08:16 PM
We spend about $500/month. For a few months I was actually putting our monthly cash in envelopes to track but I've gotten away from that. But it's usually close to $100 a week, and once a month I go to Trader Joe's and spend a bunch more there.

I live on Long Island with DH, an 18-year-old, a 6-year-old, and 3 cats.

I buy a lot of fresh fruit and veggies, and whatever meat or fish is on sale. I shop at 2-4 different stores based on what's in the circulars, and use coupons when I can. This includes all paper products and stuff too. I bring b'fast and lunch to work every day, and my son brings lunch to school, but DH eats lunch out.

shcirerf
10-24-2009, 09:24 PM
If you count all the stuff you can't eat, laundry soap, which is expensive for me, cuz I have to have non allergenic, dog food for 3 dogs, currently 4, I have a foster dog, cat food, toilet paper, sandwich bags, etc. about 125-150/week.

I do cook, and try not to buy a lot of convenience food, but DH, is an old farm type boy who likes 3 squares a day. We both pack bkfst and lunch during the week.

I usually make a breakfast casserole on Sunday, (not part of bkfst) and pack it up for his bkfts for the week. What I've run into, is he never used to cook at all. Now he gets off before I do during the week and will come home and make a small meal and then eat a big supper too. He runs through groceries like crazy, but forgets to tell me what he used, so then I go to cook and, oops, out of something.

I wish I had his metabolism. He probably runs through 3-4000 cals a day. 6' tall, and a whopping 165.:?: It's taken him 32 years to go from 150 to 165.

ubergirl
10-24-2009, 09:30 PM
I spend about 200-250 per week, sometimes more, for two adults and 4 kids, three of whom are teenagers.... that includes laundry, toiletries, cleaning stuff, dog food and treats...

I buy a whole lot of everything...fresh fruits and veggies, chicken, a lot of fish and shrimp, and lots of lunch food for the kids....

I think I'm probably at my peak of spending right now with all of the kids eating breakfast and dinner at home every night and taking lunches to school. I spend a lot of money on stuff like yogurt cups and little snack packages of this and that for the kids lunches.

I think I'm going to have to take a good look at that budget as I'm impressed that many are making do on less...

shcirerf
10-24-2009, 10:01 PM
It's tough with teenagers.

With my twin boys, we spent a buttload on groceries. They were very active in sports, football, basketball, track, power lifting, plus we farm. They were always starving. If we had fried chicken, I fried 2 whole chickens, boiled 5 pounds of potatoes, made a 1/2 gallon of gravy, 2 cans of green beans, a can of biscuits, and apple crisp, they ate it all and were in the kitchen in 30 mins looking for a snack. I have a cake pan that holds 2 cake mixes, that is what I used for tater tot casserole, breakfast slop etc. when they were home. They were eating machines!:D And not an extra ounce of fat. :dizzy:

ShrinkingAmy
10-25-2009, 12:00 AM
$400-$500 per mo for myself, DH and DD, who's only 21mos old. I buy meat, veggies, fruit (lots of that cause DD likes it) whole grain bread, rice, etc... I also buy bulk paper goods/cleaning supplies with this $$ including DD's diapers which I also buy in bulk at Sams Club. I buy lots more cereal and crackers/snacks now that DD eats them and we go through 2 gallons of milk per week - one whole for DD and one skim for DH and I. I buy steak when it's on sale - I plan our meals around what is on sale, actually, and I only buy DH's soda when it's on sale. We're in NC and have no pets.

jenhai
10-25-2009, 12:22 AM
2 adults, 7yo, 2yo - North Texas/ DFW AREA

Costco or Sams Club - 2 10lbs bags blsl chicken breasts, 2 10lb bags blsl chicken thighs, real egg (case), frozen green beans, frozen broccoli, frozen Asian veg, 2 whole chickens, milk, almonds, craisins, laughing cow light, fresh spinach, diapers, laundry detergent. $200 - $250/month

Odds and ends at Walmart - $150/ month (cleaners, canned beans, ff tortillas, yogurt, fresh veggies - tomatoes, onions, peppers, fruit, dressings, cereal, bread, paper towels, TP, coffee, almost crystal light, canned tomato products, ww pasta.

Fiesta grocery - 10lbs tilapia twice per month $60

Halaal Market - seasonings, spices, evoo, skinless chicken legs (occasionally)
Asian store - 25lb bag brown rice (almost once per year) 25$
African store - 5lb bag couscous (once per year)

Usually, we have left over things to flow into the next month. But, I only grocery shop once per month and just buy milk and fresh fruit and veg as we need it.
They are building and ALDI less than 5 miles from my house as we speak. I have hears so much about it . . . I can't wait to try it! I wanted to try ALDI's and BJ's ever since I joined 3fc. And now it is just a matter of time.

starfishkitty
10-25-2009, 01:04 AM
Well heck.... and here I thought we were somehow spending WAY too much when it came to our food and other household items bill.... I'd say about $400 to $500 a month for me, my grandma (she eats like 7 times a day!!! and she's 100lbs!), and my 19 year old brother that pops in and out when he chooses to!!

duckyyellowfeet
10-25-2009, 02:19 AM
My SO and I spend about $300 a month for groceries, which we split down the middle (we live together but we keep separate finances) so I spend like $150 myself. We shop at both Costco and Food Maxx and we really only go like once every 14 days to Food Maxx and once a month to Costco.
We live in California's central valley so there is a fair amount of fresh, local produce around here, which I'm grateful for. We buy a lot of chicken, low-cal/low-carb breads, soups and easily thrown together meals. I'm the only one of us who can cook, so weeks when I'm too busy with school, we eat a lot of simple things (sandwiches and Smart Ones, mainly).

Its not ideal some weeks, but October has been too crazy for me to really care.

Bonnie+J
10-25-2009, 07:05 AM
i live in ireland, so its a bit different for comparisson. i spend about €400 a month on food for 2 adults and a 2 year old. i buy fresh veggies, milk and bread during the week too, and thats included.
we dont eat a whole lot of meat, but what i do buy is chicken fillets and pork medalions. cod or haddock sometimes.
i buy whole grain everything. bread, rice, pasta, cereal etc
loads and loads of vegetables. usually whats in season or whats on sale. the bulk of my budget goes here.
I buy some fruit, but none of us really like it, we would rather snack on vegetables than fruit, but some things like clementines, bananas, grapes are so convenient as snacks for my toddler as they just need to be thrown into my bag!
i stock up on dried beans, millet, bulgar, couscous, quinoa, lentils etc.
we go through alot of milk, cheese, yoghurt.
i spend a big chunk on seasonings, herbs, spices, olive oil, balsamic vinegar, cooking wine, stock etc.
my budget also includes tp, kitchen paper, diapers, cleaning products (i make my own where i can) and any treats for the week.

we rarely eat out and i am at home all the time, so its easy for me to prepare hot healthy cheap lunches. dh has taken the same lunch to work since he started school, so thats not a problem! we also dont have any pets.

HeaterAS
10-25-2009, 02:09 PM
It's me, my DH, and we have 2 children. Noah is 2 1/2 and eats pretty much what we eat, but Elizabeth is only 9 months and still eats mainly baby food and formula.
I can get away with $150 a week in groceries, formula and diapers. Paper products and household cleaners are purchased in bulk at Sams probably every 3 months.
Our biggest expense is fresh fruit. It really really adds up, but my son is crazy about fruit and I am more than happy to encourage it.
I'm worried for his teen years! He already comes up to me constantly asking for more food!
Oh and I'm in Houston TX. I shop mainly at HEB and Walmart and buy mainly store brand. I buy very little processed/packaged food and make most things from scratch.

Terra1984
02-02-2014, 09:52 PM
I spend $125 a month or less depending what all I get

alaskanlaughter
02-02-2014, 10:06 PM
I spend about $200-250 every two weeks on food for me, DH, two boys ages 16 and 7 and our puppy...this includes non-food items as well....now we also have 3 more people living here, two kids ages 21 and their child age 4....she contributes her food stamp card by purchasing things that we need as a household like meat, fruit, milk, veggies etc...I'm working with her to show her where the most cost-efficient places are to buy those, how to plan ahead for meals, and how to purchase healthy choices for her daughter

patns
02-02-2014, 11:17 PM
Food is just SO MUCH MORE EXPENSIVE up here in Canada. I'm jealous!!!! I would easily spend 2-300 LESS if I lived in the states... no fair! lol!!!


Our wages are higher too though so it all evens out.

activeadventurer
02-03-2014, 03:42 AM
I spend a lot on groceries compared to my income. About $400 dollars per month for myself. I shop at a grocery store and coop, belong to a CSA (Community Supported Agriculture) where I pay $500-600 dollars a year directly to a farmer for a share of the produce he grows. I buy mostly organic food which incudes dairy, fruits, vegetables, and meats. I also shop for some organic items at Costco.

CrabNebula
02-03-2014, 09:48 AM
$350 a month. Two adults, one elementary school kid, no pets. Am a frequent visitor of the bulk section and make a lot from scratch.