View Single Post
Old 03-19-2012, 12:32 PM   #68
mandalinn82
Moderating Mama
 
mandalinn82's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Woodland, CA
Posts: 12,643

S/C/G: 295/191/175

Height: 5' 8"

Default

Quote:
o buy good quality whole grain organic bread can be as much as 7 dollars a loaf, good old wonderbread you can sometimes get for a dollar. sigh
Yes, but to make good quality, whole grain organic bread costs less than Wonderbread (I worked out my costs once, and it was about 45 cents a loaf), and isn't particularly hard...no special equipment required. So again, I'd argue that you get any two of cheap/fast and convenient/healthy. If you put time into it, you can get cheap, healthy foods on the table. If you don't want to put the time into making your own breads and etc, you can get cheap/fast food, but it won't be healthy, or you can get healthy/fast food, but it won't be cheap.
__________________
Goal Met - 10/28/07 - My Progress Picture Collage - My Goal Story

No matter how slow you go, you're still lapping everyone on the couch!

Maintained Oct 2007-Sept 2011, then got pregnant. Our baby boy was born in May, 2012...now to lose the baby weight!!
mandalinn82 is offline   Reply With Quote