Whole Foods Lifestyle For discussion of whole foods and more natural diets.

Reply
 
Thread Tools
Old 10-25-2014, 11:45 PM   #31  
Senior Member
 
Join Date: Oct 2014
Location: Vancouver, BC
Posts: 464

S/C/G: 296/273/190

Height: 5'10

Default

$150-200 per week for my SO and I. That's mostly Costco, but we eat quite a bit of meat and some of our shopping is through a local organic grocery delivery service. It's still WAY less than we were spending eating out all the time.

Also note we both eat about 2100 calories per day, more if we work out. So it's almost like there are three of us, by some people's standards...

Last edited by faiora; 10-25-2014 at 11:46 PM.
faiora is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2015, 08:10 AM   #32  
New Healthy Mum
 
Join Date: Jun 2014
Location: Algarve, Portugal
Posts: 143

S/C/G: 229/145.5/141

Height: 5ft8

Default

I dont have mine broken down either but this is roughly how I do it:

Monthly shop at cash and carry - 200 euros
Weekly food shop over a month - 200 euros

So roughly we do 400 euros a month but this also includes pet food, baby items such as nappies and baby wipes etc.

On the monthly shop we buy a lot of meat such as chicken breast, whole duck, mince, chicken drumsticks, chicken thighs, pork etc.We also get tinned tomatoes and coconut milk and olive oil and a few other bits.

Then weekly we get our fresh fruit and vegetables and any fish that we want.
sammymilner is offline   Reply With Quote
Old 11-22-2015, 07:06 PM   #33  
Member
 
MaeCrochet's Avatar
 
Join Date: Mar 2015
Location: Southwestern Illinois
Posts: 83

S/C/G: 333 / 293.8 / 180

Height: 5'9"

Default

Just on food alone, I usually spend $60-$80 a week for myself. I don't eat out during the week, so that balances out my food costs. I do buy meat, but generally go to the stores that have the best prices and only buy what is on sale. (I rarely eat beef because I can't swing $5/lb when I can get ground turkey for less than $3/lb).
MaeCrochet is offline   Reply With Quote
Old 01-29-2017, 05:46 AM   #34  
Junior Member
 
Zannalee's Avatar
 
Join Date: Jan 2017
Location: CA
Posts: 2

S/C/G: 165/145/Healthy

Height: 5'11"

Default

I spend $50 weekly on groceries for two.

We rarely eat breakfast (which should change, I know).

My man prefers to buy lunch out every day, and I take leftovers for lunch.

I cook dinner for us both every night.

I do this only because I'm on a very strict budget. I could easily spend twice that if I had the means to.

Since I'm vegan and I buy+cook all the food, we only have vegan meals which cuts down A LOT on cost. Meat/milk/etc. is expensive.

Last edited by Zannalee; 01-29-2017 at 05:50 AM.
Zannalee is offline   Reply With Quote
Reply

Related Topics
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Share UR ESH Sept 13-19: Weekly Thread rochemist Chicks in Control 44 09-20-2004 05:29 PM


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off



All times are GMT -4. The time now is 09:15 AM.


We are a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for us to earn fees by linking to Amazon.com and affiliated sites.
Copyright 2018 MH Sub I, LLC dba Internet Brands. All rights reserved. Use of this site indicates your consent to the Terms of Use.