
I didn't get every thing on my list and I got a few things (ricotta cheese and canteloupe) that don't show up in the recipes. I also don'g have much of a spice rack and what I have is years old.
I just bought my first ever real parmesan cheese chunk. It DOES taste better then the powder in a can and I think you use less since it is hard work to shave a whole ounce off.
I bought 10 boxes of whole wheat pasta-more then a years supply, for $1 a box. Safeway usually has them for $2-3. I bought too much laughing cow cheese-it's really for later and then is a snack.
I bought frozen chicken breasts for $1.79 a pound and monkfish for $18 a pound.HUH Still I paid 8.45 for the fish and got at least two probably 3 servings.
I also bought Wheat thins(what an oxymoron name)Fiber selects 5grain crackers. 13 crackers=120cal with 5g fiber. But crackers portions can be deadly to me.
Anyway- My fridge is full my pantry is much better-now I need to get cooking.