3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community  

Go Back   3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community > Food > Whole Foods Lifestyle

Whole Foods Lifestyle For discussion of whole foods and more natural diets.

Weekly food bill, whats your's?

Reply
 
Thread Tools
Old 01-07-2013, 10:29 AM   #1
Member
 
NJChick78's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 96

S/C/G: 275.4/258.6/200

Height: 5'1"

Default Weekly food bill, whats your's?

This is the first week that I have tracked my food bill spending. I have switched to "clean eating" so I believe this is the right category for this.

3 large summer squash
8 green peppers
8 red onions
carrots
8 pears
8 oranges
broccoli tops
3 heads of romaine lettuce
8 plum tomatoes
bananas 5 lbs
_________$19.50 USD


All natural
Turkey Tenderloins 1 lb
chicken breasts 3.4 lbs
_________$9.67 USD

whole grain, oat bagels
_________$2.99 USD

colby cheese sticks
_________$2.99 USD

Final total: $35.15


How did I do it? I have this cool store near me called Produce Junction, the produce comes in preset lbs but its very inexpensive.

The meat I got on sale at Shop Rite and the same with the cheese and bagels. I look for sales each week.
NJChick78 is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2013, 10:42 AM   #2
Senior Member
 
betsy2013's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Location: Washington state
Posts: 1,277

S/C/G: 396/354/160

Height: 5'7"

Default

Great job on your shopping. I don't have mine broken down, but I do have a bad habit of shopping for convenience rather than price; i.e., go to one store and do it all. The only exception is in the summer when the farmer's markets are open.....but that's more like an outing with side benefits!
betsy2013 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-2013, 02:52 PM   #3
Member
 
Aileen's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: SK, Canada
Posts: 90

S/C/G: 204/178/119

Height: 5'4"

Default

WOW!

Food is much cheaper where you are than here.

I also spend about $30-40 a week on food, but that's without meat or dairy.
Aileen is offline   Reply With Quote
Old 01-14-2013, 06:51 PM   #4
Lifestyle Changes
 
thewalrus0's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Anchorage, Alaska
Posts: 515

S/C/G: 295/sig/150

Height: 5'8

Default

I spend roughly $50 a week on food.

But I also tend to get organic packaged products which cost an arm and a leg, like organic prepacked pizza crusts are personal size and I spend $5 for two of them. I also have to buy the cheese and the sauce.

I don't mind though. I just have to watch how often I decide to eat out. Sometimes I'm just staring at my kitchen shelf thinking "I don't want any of this..." and I either go out and get something or I get really creative...
__________________


thewalrus0 is offline   Reply With Quote
Old 01-14-2013, 09:47 PM   #5
All that Glitters is Gold
 
fidotornado's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Australia
Posts: 13

S/C/G: 380/374/176

Height: 5'11

Default

About 80AUD
__________________
[url=http://www.TickerFactory.com/weight-loss/w53WPHM/]
fidotornado is offline   Reply With Quote
Old 01-20-2013, 11:18 AM   #6
Ready for final round!
 
HeatherEljohari's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Location: Philadelphia, PA
Posts: 152

S/C/G: 217/189/168

Height: 5'3

Default

You guys are better than me. Although I shop for 3 people, I generally spend about $100 a week {sometimes more}. We go to Shop rite, Aldis, Produce Junction, mainly.
__________________
March 1st Goal 182 lbs!
HeatherEljohari is offline   Reply With Quote
Old 01-20-2013, 11:33 AM   #7
dirty labour daughter
 
merilung's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Location: Saint Louis, Missouri
Posts: 373

S/C/G: 276/264/135

Height: 5'10"

Default

I shop for 2 people and spend $150+/wk
__________________
final goal!


merilung is offline   Reply With Quote
Old 02-25-2013, 06:34 PM   #8
Junior Member
 
Crystall's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Location: Massachusetts
Posts: 11

S/C/G: 242/213/142

Height: 5'5"

Default

4 people @ approx $150. Probably $50 is my "share"
Crystall is offline   Reply With Quote
Old 02-27-2013, 07:18 AM   #9
Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 63

S/C/G: 170/166/130

Height: 5'3"

Default

My partner and I usually spend around $100 (AUD) one week, then $60 or so the next. Most of it on fresh fruit and veg, but we buy a lot of organic packaged stuff which jacks up the price! We don't eat meat though.

I am jealous of everyone managing to only spend $30 a week!
__________________
jennybee is offline   Reply With Quote
Old 03-21-2013, 03:42 PM   #10
Junior Member
 
bluesapphire's Avatar
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 21

S/C/G: 280/272/160

Height: 5'6

Default

i do most of my shopping at aldi's. everything is not organic, but their produce is so cheap!
bluesapphire is offline   Reply With Quote
Old 03-21-2013, 04:45 PM   #11
Trying to be in the 160s
 
IanG's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Location: Washington, D.C.
Posts: 3,465

S/C/G: See my siggy ;)

Height: 5'8"

Default

My family food bill used to be about $300 before I went on my diet.

Since I am eating less, the bill is now about $200-250.
__________________

Running because of Diana
Believing because of Sue
Elvis lives!
Getting fashion advice from Sum
ReillyJ and Carpediem saved my knees!
Don't believe the hype. EAT MORE FISH.
IanG is offline   Reply With Quote
Old 03-21-2013, 04:49 PM   #12
Senior Member
 
elvislover324's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 3,689

S/C/G: 328/171.6/155

Height: 5ft6in

Default

Ours still runs about $100-$150 a week for 2 adults but the categories sure are different! Much more falls under "produce" and "dairy" than "grocery". Grocery means doritos, soda, cookies, bagels, etc.!

People say it's so much more expensive to eat healthy. In our case, now that we have it down, it's actually the same or cheaper in some respects. No more takeout and/or delivery which is $20 minimum no matter what we ordered.
__________________
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
elvislover324 is offline   Reply With Quote
Old 03-21-2013, 06:21 PM   #13
Junior Member
 
bluesapphire's Avatar
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 21

S/C/G: 280/272/160

Height: 5'6

Default

Quote:
Originally Posted by elvislover324 View Post
Ours still runs about $100-$150 a week for 2 adults but the categories sure are different! Much more falls under "produce" and "dairy" than "grocery". Grocery means doritos, soda, cookies, bagels, etc.!

People say it's so much more expensive to eat healthy. In our case, now that we have it down, it's actually the same or cheaper in some respects. No more takeout and/or delivery which is $20 minimum no matter what we ordered.
good point. I don't think most people think of eating out when they think about their grocery bill. but they should.
bluesapphire is offline   Reply With Quote
Old 03-22-2013, 12:10 PM   #14
it's always something
 
Suzanne 3FC's Avatar
 
Join Date: Aug 1999
Posts: 15,150

Default

I spend $30 to $40 a week for one person. I buy lots of fresh vegetables, fruits, fish, and a few staple ingredients, like soy sauce, that I can't make from scratch. I also buy kimchi and tofu, but I'm getting ready to attempt both from scratch to reduce my bill.
Suzanne 3FC is offline   Reply With Quote
Old 03-29-2013, 01:15 PM   #15
Hang on little root!!
 
reanbean's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Iowa
Posts: 121

S/C/G: 164/146/132

Height: 5'5"

Default

I spend about $125 for two adults.

But I buy everything on the dirty dozen list organic (celery, green pepper, tomatoes, apples grapes, lettuce, carrots, etc.). And I juice TONS of lettuce varieties every week!

The dirty dozen:
__________________
It's never too late to become what you might have been. -George Elliot
reanbean is offline   Reply With Quote
Reply
Posts by members, moderators and admins are not considered medical advice
and no guarantee is made against accuracy.


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Share UR ESH Sept 13-19: Weekly Thread rochemist Chicks in Control 44 09-20-2004 05:29 PM


All times are GMT -4. The time now is 06:56 PM.






Powered by vBulletin® Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.2