3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community  

Go Back   3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community > Food > Whole Foods Lifestyle

Whole Foods Lifestyle For discussion of whole foods and more natural diets.

Weekly food bill, whats your's?

Reply
 
Thread Tools
Old 06-14-2013, 06:00 PM   #16
wlg
Junior Member
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 3

S/C/G: 155/155/115

Default

I love that Costco carries organic now. We spend 200 dollars a month and we can get so many organic products.
wlg is offline   Reply With Quote
Old 06-16-2013, 04:19 AM   #17
Hang on little root!!
 
reanbean's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Iowa
Posts: 121

S/C/G: 164/146/132

Height: 5'5"

Default

Just at Costco? No way groceries can be that cheap for more than 1 person. You must not eat!
__________________
It's never too late to become what you might have been. -George Elliot
reanbean is offline   Reply With Quote
Old 06-16-2013, 05:04 AM   #18
Fat to Fab and Fit
 
Sum38's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 5,575

S/C/G: 172/--/122

Height: 5'3" ...and my newly found half :)

Default

I shop a lot at Whole Foods;
organic milk
organic eggs
wild salmon
grass fed beef
organic chicken
organic fruit and veggies
dried goods
Typical bill for the week is $250 for 4 people

I spend another $100-150 per week for paper goods, ice cream, cereal (etc) and misc. items at Costo, Kroger etc.
__________________







149.8 ~ 10/17/13
142.0 ~ 01/28/14
132.0 ~
122.0 ~
Sum38 is offline   Reply With Quote
Old 06-18-2013, 09:45 AM   #19
Senior Member
 
Munchy's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,382

S/C/G: 128.8/125.8/115

Default

About $150/month for my daughter and I (and my boyfriend who eats dinner with me about 4 days/week). We don't buy many packaged foods, go to Aldi's, Asian grocery stores, PriceRite, and Trader Joe's for a few ingredients.
Munchy is offline   Reply With Quote
Old 06-18-2013, 12:27 PM   #20
Trying to be in the 160s
 
IanG's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Location: Washington, D.C.
Posts: 3,553

S/C/G: See my siggy ;)

Height: 5'8"

Default

$300-400 for two adults and two two year old boys.

Those boys eat more than any of us ever have.
__________________

Running because of Diana
Believing because of Sue
Elvis lives!
Getting fashion advice from Sum
ReillyJ and Carpediem saved my knees!
Don't believe the hype. EAT MORE FISH.
IanG is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2013, 09:15 PM   #21
Junior Member
 
Amyp70's Avatar
 
Join Date: Aug 2013
Location: Maryland
Posts: 7

S/C/G: 279.1/255.6/150

Height: 5'10"

Default

Anyone know of any other "health food" stores in Maryland that are not as expensive as Whole Foods....where I can get organic produce, grains in bulk, gluten free and some vegan foods?
Amyp70 is offline   Reply With Quote
Old 08-13-2013, 02:40 AM   #22
Member
 
PostWeddingsmallsize's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 73

S/C/G: 180/166/147

Height: 5'7"

Default

I think we probably spent about 40-60 a week. It's just two of us and we buy produce and almost no meat, and I shop at Whole Foods for some things and King Soopers for the rest.
PostWeddingsmallsize is offline   Reply With Quote
Old 09-18-2013, 11:18 AM   #23
Junior Member
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 5

S/C/G: 180/177/150

Height: 5'3

Default diet and food bill

oh boy. im hoping that actually dieting will help reduce my food bill.. (even though i just grabbed lunch out for convenience). im pretty sure my food bill for a week for just me is about 70-80 a week at least but then again im a student so eating on campus is expensive and its hard to pack a lunch when youre just rolling out of bed to catch the bus to class. Its also hard to store a lunch in a lunchbox when youre commuting. anyone have any advice on how to cut down the bill. besides stopping the take out and eating out? or ideas on what food to pack for snacks and meals when im on campus? Im usually on campus from 8-3 on mwf and then 9-1 on tuesday and thursday!
epeefencer93 is offline   Reply With Quote
Old 09-18-2013, 01:30 PM   #24
Member
 
Join Date: Aug 2013
Location: Alaska
Posts: 96

S/C/G: 313/286/140

Height: 5'8

Default

I live in central Alaska so things here are a little pricier as far as groceries, but for my husband and I we usually end up right around $500 a month. When I lived in Idaho I got a cartful of groceries (not as healthy since it was college) for about $65. *sigh*
JulesMarion is offline   Reply With Quote
Old 11-15-2013, 11:18 AM   #25
Junior Member
 
SweatIsFatCrying's Avatar
 
Join Date: Nov 2013
Location: IL
Posts: 15

S/C/G: 241/238/145

Height: 5'9"

Default

Family of 4, my husband 2 adult children and I. We shop Whole Foods, Costco, Mariano's and Sam's Club. Only buy organic, and living a clean eating lifestyle. We spend about $300 a week (not including personal items/toiletry items, cleaning products or paper products). I would love to get that total down to $200 a week. One day!

Last edited by SweatIsFatCrying : 11-15-2013 at 11:18 AM.
SweatIsFatCrying is offline   Reply With Quote
Old 11-15-2013, 12:05 PM   #26
Senior Member
 
Munchy's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,382

S/C/G: 128.8/125.8/115

Default

Quote:
Originally Posted by SweatIsFatCrying View Post
Family of 4, my husband 2 adult children and I. We shop Whole Foods, Costco, Mariano's and Sam's Club. Only buy organic, and living a clean eating lifestyle. We spend about $300 a week (not including personal items/toiletry items, cleaning products or paper products). I would love to get that total down to $200 a week. One day!
If you have an Aldi near you, they have an organic line that is very inexpensive. Also I would go with Trader Joe's prices any day over Whole Foods (and even the regular grocery store, at that!). Going meatless a few dinners a week can cut your bill too!
Munchy is offline   Reply With Quote
Old 03-07-2014, 02:17 PM   #27
Member
 
Arwen17's Avatar
 
Join Date: Mar 2014
Location: Indiana
Posts: 93

S/C/G: 216/140/125

Height: 5'9

Default

For one person who lives alone, weekly its roughly $50, depending on how organic I'm feeling. If I buy everything organic possible, then it's easily as high as $80-90 because I have to go to chains like Schnucks and Fresh Market to find organic anything. But if I ignore organic and simply buy the cheapest produce at Walmart, it's like $30.
Arwen17 is offline   Reply With Quote
Reply
Posts by members, moderators and admins are not considered medical advice
and no guarantee is made against accuracy.


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Share UR ESH Sept 13-19: Weekly Thread rochemist Chicks in Control 44 09-20-2004 05:29 PM


All times are GMT -4. The time now is 01:49 AM.






Powered by vBulletin® Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.2