3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community  

Go Back   3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community > Food > Whole Foods Lifestyle

Whole Foods Lifestyle For discussion of whole foods and more natural diets.

For those who follow a whole food diet how much do you spend a wk on food?

Reply
 
Thread Tools
Old 06-20-2009, 08:24 PM   #16
Senior Member
 
CollegeGirl's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 260

S/C/G: 204/*ticker*/140

Height: 5'9

Default

There are 3 of us and we spend 90 a week on food, but that includes some convenience and splurge items such as filet mignon that we had for dinner tonight YUM!!
__________________
mini goal 1: 160 achieved:6/27/09 mini goal 2: 150 achieved: 12/28/09 ultimate goal:140 achieved:
CollegeGirl is offline   Reply With Quote
Old 06-23-2009, 11:52 PM   #17
Senior Member
 
digitalrequiem's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Location: Florida
Posts: 128

S/C/G: 240/see ticker/150

Height: 5'2

Default

I just learned that the amount of your grocery bills really depends on where you shop.

I was in Atlanta this weekend and I visited the Dekalb Farmer's Market....things were so much cheaper than my normal co-op or grocery store. Most of their veggies were 1.99 or less a pound and all of there fish and meats were dollars cheaper per pound then what I normally pay. However, the real difference was seen in the spice section. I bought five 1-cup round containers of loose spice mixtures for about $0.50 a piece. Yes, that cheap.

For the curious, I bought: regular Garam Masala, a Garam Masala mixture for meats, Hot Indian Curry, Chinese yellow curry, and hungarian sweet paprika. Did I mention that I love Indian food? lol.

Anyway, my point is that my normal grocery bill in Tallahassee is about $150-200 for 2 people per week. At the Dekalb Farmer's market, it would probably be reduced by at least $50 a week because of the difference in food costs. I really miss the farmer's market..
__________________


digitalrequiem is offline   Reply With Quote
Old 06-24-2009, 09:35 AM   #18
Right foot, left foot ...
 
chickiegirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Location: Southern Ontario, Canada
Posts: 774

S/C/G: 285.4/262/170

Height: 5'11"

Default

Quote:
Originally Posted by digitalrequiem View Post
Anyway, my point is that my normal grocery bill in Tallahassee is about $150-200 for 2 people per week.
Thank goodness someone's numbers are higher like mine. I was wondering what I was doing wrong to be so far off everyone else!
__________________


"Nobody in life gets exactly what they thought they were going to get. But if you work really hard and you're kind, amazing things will happen." - Conan O'Brien
chickiegirl is offline   Reply With Quote
Old 06-24-2009, 02:16 PM   #19
Senior Member
 
CollegeGirl's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 260

S/C/G: 204/*ticker*/140

Height: 5'9

Default

Digital, I live in atlanta and we do all of our produce shopping in that farmers market and those like it!! I love love love going there, its more fun to me to shop for food than clothes now!
__________________
mini goal 1: 160 achieved:6/27/09 mini goal 2: 150 achieved: 12/28/09 ultimate goal:140 achieved:
CollegeGirl is offline   Reply With Quote
Old 06-25-2009, 02:40 AM   #20
Hug a Tree!
 
LandonsBaby's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Midwest
Posts: 1,302

Height: 4'9"

Default

Quote:
Originally Posted by chickiegirl View Post
This is an expensive contribution to the grocery bill. Not even x-lean ground beef. It's the naturally raised chicken (no antibiotics) and turkey that are so expensive. But they are the lean meats. *sigh*
Oh goodness, yeah. Meat, eggs and dairy are the biggest expensive for us. I'm looking at getting organic, free range meat from a local farmer and that is going to cost me even more. I spend at least $400 a month for two of us, and he eats out quite often.

Last edited by LandonsBaby : 06-25-2009 at 02:41 AM.
LandonsBaby is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2009, 12:51 PM   #21
Senior Member
 
Thighs Be Gone's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 5,630

S/C/G: HW/232 SW 215/ CW 133/GW 120's

Height: 5.7 and 1/2

Default

We have a family of four. My budget includes all household food/sundries expense--including gas and is $200 per week. If I really tried, I could probably drop it to $125. We eat tons of fresh produce and fish and eggs. Turkey is also one of our favorites. We do however, buy on sale. We eat what is in season and cheapest that week. I love summer!!! We do not eat red meat at all.

We rarely eat out but if we do, it also comes from above budget.
__________________


"Be who you are, say what you feel. Those who matter, don't mind. Those who mind, don't matter." --Dr. Seuss

Last edited by Thighs Be Gone : 07-02-2009 at 12:54 PM.
Thighs Be Gone is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2009, 01:00 PM   #22
men7al
 
men7al's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Nebraska
Posts: 27

S/C/G: 203.5/140/135

Height: 5'3

Default

I have a daughter and she loves junk food..SO if I suffer everyone suffers..I think there should be a bummer sticker that says"oh mommy is doing other diet and we are all going to die" LOL

so far..I buy fresh food and stuff..I don't know how to cook lol..than I have to see online how to cook it..beets wtf..is not as bad..but I did lose 2 lbs this week and I have to say..I ordered slimforce7 and so far..will wait to get rip off like millions did.
my list is apples.plums,banannas,oranges,spinch lettuce..all the crap you wish tasted better lol.

But..I have to say I spend more buying fresh..for some reason fruit is NOT CHEAP..nor veggies.less than 200 bucks and when I buy junk is 110 bucks.I used to be 115 lbs before I had my daughter and gained weight bc..of stress/work blah blah..than I hit my mark 145 lbs..and my goal is to lose it even If I have to die trying lol jk..
men7al is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2009, 01:03 PM   #23
Just Me
 
nelie's Avatar
 
Join Date: Jan 2003
Location: Maryland
Posts: 16,138

S/C/G: 364/202/182

Height: 5'6"

Default

men7al - do you have an asian market in your vicinity? We are lucky to have quite a few good ones and I can tell you that produce is cheap. It is not unusual for me to buy tons of fruits and veggies for under $20.
__________________
You can't out-exercise poor eating habits.
nelie is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2009, 04:21 PM   #24
Senior Member
 
Thighs Be Gone's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 5,630

S/C/G: HW/232 SW 215/ CW 133/GW 120's

Height: 5.7 and 1/2

Default

ditto nelie...

I buy whatever produce is on sale. There is always something in season, nice looking and pretty cheap. My favorite? Maybe not. Healthy all the same.
__________________


"Be who you are, say what you feel. Those who matter, don't mind. Those who mind, don't matter." --Dr. Seuss
Thighs Be Gone is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2009, 06:33 PM   #25
Senior Member
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 720

Default

Agreeing as well that if you buy what is not only in season but on sale you can really come within budget. For example- blueberries are touted as wonder fruit, but at least in Southern California they are at best $2.50/small basket, which is one serving. Watermelons can be had for $4/decent sized one and yield 20 servings. When I see neighbors with fruit trees (in So Cal that is very common), I offer to trade a plate of cookies maybe for some picking. Usually they are not even using much and say "just take some". I get my limes and lemons this way. Also having a good knife and learning a few basics can take you a long way. Buy a bigger piece of cheap lean meat (for beef something like top round or eye of round), slice up in cooking portions and freeze for future. Granted if you are going organic or grass fed it is harder, but remember the grocery store butchers are mostly union- don't pay $50/hr for a few minutes of cutting. I totally agree on the Asian markets- though organic is not even a concept there. Farmers Markets if you shop selectively can get you organic cheaper.

BUT........the BIGGEST problem is buying stuff you do not effectively use. Planning is key, making soups out of veggies before they go limp or pre-cooking them (simmer in broth or just water) will allow you to toss them in food and keep their best qualities; slicing and freezing fruits before they get over soft, etc
tommy is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2009, 01:47 PM   #26
Senior Member
 
giselley's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Location: New Mexico
Posts: 421

S/C/G: 276/276/175

Height: 6-1.5

Default

I don't buy meat either. Knocking that out of the grocery bill really reduces the cost.
giselley is offline   Reply With Quote
Old 07-14-2009, 05:55 PM   #27
Senior Member
 
wendyland's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: St. Louis
Posts: 507

Default

I spend $125 - $150 a week for a family of five, but my kids are fairly young. 10, 5, and 2. I love getting produce and eggs from the farmers market, but I mostly shop at Trader Joes or a big chain store.
__________________
***Wendy***
wendyland is offline   Reply With Quote
Reply
Posts by members, moderators and admins are not considered medical advice
and no guarantee is made against accuracy.


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off


All times are GMT -4. The time now is 09:11 AM.






Powered by vBulletin® Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.2