3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community  

Go Back   3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community > Diet Central > South Beach Diet

South Beach Diet Fat Chicks on the Beach!

Out of curiousity, how much is your monthly grocery bill?

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 09-14-2004, 05:33 PM   #1
Just Me
 
nelie's Avatar
 
Join Date: Jan 2003
Location: Maryland
Posts: 15,229

S/C/G: 364/202/182

Height: 5'6"

Default Out of curiousity, how much is your monthly grocery bill?

I've never been good at keeping track of how much I spend on this and that, but I've been improving. Ever since I started SBD, I haven't been eating out and I've been making all my own meals. I make good use of Costco and I try to buy plenty of fresh veggies. Obviously I buy stuff in one month that I'll use in another month.

Anyway, I charge all my monthly expenses to a cash back credit card and then pay off the credit card at the end of the month. I am able to scan the credit card summary and check how much I've spent at grocery stores. So, I was counting up how much my monthly grocery bill (I live alone mind you) and my estimate is 400 dollars for last month. Although that is a high estimate because I often buy some things at costco for example that aren't food items and I do that at the grocery store as well. My estimate is probably closer to 300 but I'm saying 400 because that is what I spent.

I know I used to eat out a decent amount and every day I would buy lunch at work which was about 120/month for lunches alone.

So I was wondering, does anyone know approximately what they spend on an average month for their food items?
__________________
You can't out-exercise poor eating habits.
nelie is offline  
Old 09-14-2004, 06:13 PM   #2
Senior Member
 
kvixen's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Boston, MA
Posts: 105

Default

My average is btw $30-$50 a week, so it is quite a bit less than $400. I do live near a farmers market, and that is sooooooo helpful. I once got a 5 lb bag of green beans for $1. And didn't eat green beans for a month after that. =)
kvixen is offline  
Old 09-14-2004, 06:16 PM   #3
Senior Member
 
Heidi's Avatar
 
Join Date: Aug 1999
Location: Mississauga, Ontario
Posts: 318

Default

Hi,
My expenses have definitely gone up since starting SB, but mainly because I do a mid-week shop for fresh veggies. I usually spend $90 on Fridays and $40 on Wednesdays, plus another $150 at Costco once a month or so, so that comes to $670! Yikes! But that's for a 4 people.

Ouch.
__________________
Heidi is offline  
Old 09-14-2004, 06:19 PM   #4
Senior Member
 
Barb0522's Avatar
 
Join Date: May 2004
Location: Richardson, Texas USA
Posts: 4,013

Default

I'm spending $400 to $500 a month for groceries for three people but I'm saving about $150 a month on eating out at lunch so I think I am about even. Maybe even a little cheaper than before.
__________________
Barbara - Started South Beach 5/22/4
HW/SW/CW/GW - Jan start 169 goal of 2
214/197/169/135

Barb0522 is offline  
Old 09-14-2004, 07:52 PM   #5
Senior Member
 
ellis's Avatar
 
Join Date: Apr 2002
Location: Canada
Posts: 15,006

Height: 5'-2"

Default

I haven't kept track properly for a few years, but I'd say we spend anywhere from about 400 to 600 dollars a month. That's for a family of four, including one thin, 15 year-old girl with a hollow leg. That also includes keeping a lot of frozen pizzas on hand for her and her friends.
I'm not as careful as I used to be, though, and I'm sure I could easily knock a hundred from that if I made an effort.
__________________
I am a runner!

__________
"Wouldn't it be wonderful to take all the evil people and put them over there, then we wouldn't have to deal with them. And all of us good people would stay right here. The problem is that the line separating good and evil cuts right through the human heart." Alexander Solzenitzen
ellis is offline  
Old 09-14-2004, 08:33 PM   #6
Member
 
Chubbamuma's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 57

Default

I am a huge coupon/sale shopper, and once a month I spend $350 at least. Then all the other weeks, I spend $50 - $75 weekly on veg/fruit/stuff I forgot on the big shop.
I know those poor cashiers cringe when they see me coming with a cart full and a mitt full of coupons. I try to have $30 worth of coupons for my monthly big spend!
Our bill is for 2 adults, 2 toddlers. My dh takes his lunch everyday, and I'm at home all the time, so our restaurant bills are fairly slim too.
__________________
Started @ 165, Currently @ 155 Goal is 145
Chubbamuma is offline  
Old 09-15-2004, 09:20 AM   #7
Senior Member
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 458

Default

At least $200 per week for 2 of us - usually more. Probably about $1000 per month.
wendyjo is offline  
Old 09-15-2004, 11:33 AM   #8
A Lily from my yard!
 
Bamiegurl's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Alabama
Posts: 1,850

Default

Oh my goodness 1,000 a month. There are 4 of us (2 teenagers that are bottomless) and I usually spend about 5-600 a month. I probably spend about an extra 50 a month when I am staying totally OP.
__________________

God is big, so we expect him to speak with the voice of thunder or lightning or earthquake or fire. But God often expresses his powerful love in gentle whispers. Listen for God's whispers as well as his shouts.
Bamiegurl is offline  
Old 09-15-2004, 01:03 PM   #9
Conquering with SBD
 
sweet tooth's Avatar
 
Join Date: Nov 2000
Posts: 1,211

Default

Like most6, our grocery bill has gone up since the start of SBD. We spend about $600+ per month for 5 adults and 2 boston terror critters. The kids often buy their own snacks and sometimes their own food if I don't happen to get what they want, so that is the plus amount.

We are also taking lunches more, not eating out in the evenings as much, either, so the increase in the groceries is probably more the buying of the food that we eat at home, rather than an increase because I am on SBD.
__________________
Never be afraid to try something new.
Remember.... Amateurs built the ark,
Professionals built the Titanic.

HW 194
WW 186/125.75/120 May 2002
SBD 170/127.0/130 May - Nov. 2004
SBD 188/179/130 May 2012



May Goal: 10 pounds
Start Weight: 188
Present Weight: 179
Lost: 9 pounds
Remaining: 1 pounds
sweet tooth is offline  
Old 09-15-2004, 01:08 PM   #10
Member
 
Deftones Chick's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Location: Sacramento ,CA
Posts: 37

Default

I thought I was the only one, this is my 2nd week on SBD and so far we have spent over $200 for 2 people, my husband is starting to become leary on staying on this diet just based on the cost. Any ideas on areas we can save in ?
__________________
Christina

[color="Red"]
Deftones Chick is offline  
Old 09-15-2004, 01:19 PM   #11
Senior Member
 
Barb0522's Avatar
 
Join Date: May 2004
Location: Richardson, Texas USA
Posts: 4,013

Default

Beans are cheap and good for you. Dried beans are even cheaper than canned although I prefer the canned. I watch for sale items on meat, chicken and seafood and cooked based on the sales. I try to limit my purchase of hummus and cheese or catch it on sale. You can also make your own hummus that would probably be cheaper.

There are startup costs involved such as Splenda and Sugar Twin Brown Sugar that are not weekly expenses. Also make sure you are not buying more produce than you can eat. I find I do shop more often in order to get the fresh produce but I shop with a list so I don't impulse purchase.

I'm not really spending any more than before when you look at the decrease in eating out.
__________________
Barbara - Started South Beach 5/22/4
HW/SW/CW/GW - Jan start 169 goal of 2
214/197/169/135

Barb0522 is offline  
Old 09-15-2004, 01:53 PM   #12
Just Me
 
nelie's Avatar
 
Join Date: Jan 2003
Location: Maryland
Posts: 15,229

S/C/G: 364/202/182

Height: 5'6"

Default

Since I've moved to Colorado, in general, I've noticed my grocery expenses have gone up. When I was in California, I found produce and meat to be much cheaper. To get half decent meat in Colorado, it is way expensive and so is produce. Of course my living expenses are cheaper in Colorado so I'm not complaining

I haven't bought Splenda or any sugar substitute since I started SBD, but my big investment items have been... spices! Since I started cooking a lot, I have to say I've spent at least 100 dollars on spices, if not more. I also bought a George Foreman grill (which I use 3-4 times a week) and a crockpot (which I use once a week). I've bought a few other things like a real set of knives, a couple good bamboo cutting boards and a few other cooking related items.

I remember when I was on Jenny Craig (a few years ago) that the meals cost 80-100 a week for just the frozen food items, not to mention the fruits, veggies and dairy I had to buy, so this is cheaper than that and I've lost more weight with this
__________________
You can't out-exercise poor eating habits.
nelie is offline  
Old 09-15-2004, 03:04 PM   #13
Member
 
VTprop's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Alexandria, VA
Posts: 82

Default

$300. Not good as I live in an expensive city and lose a third of salary to school loans. Darn Organic stores, I'm hooked on buying my produce and at least fresh fish from them. I try to save on other measures but I do lose money when I am crunched for time and must buy ready made products.
__________________
HW 190
SW 170
SWAgain/CW 160
GW 150 at 5'8"
VTprop is offline  
Old 09-15-2004, 05:39 PM   #14
A Lily from my yard!
 
Bamiegurl's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Alabama
Posts: 1,850

Default

I also only buy meat that is on sale or marked down. I use alot of onions and mushrooms sauted as filler as well. Sometimes I throw in peppers if I have them. Also alot of times you can save in the long run by buying bulk and having your meat dept. slice it. They do this free! Hope this helps.
__________________

God is big, so we expect him to speak with the voice of thunder or lightning or earthquake or fire. But God often expresses his powerful love in gentle whispers. Listen for God's whispers as well as his shouts.
Bamiegurl is offline  
Old 09-15-2004, 09:54 PM   #15
Live, Laugh, Love
 
weezle's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Springfield, IL
Posts: 2,515

Height: 5'3"

Default

I buy my groceries and my groceries alone. When I'm on Ph1, it's $200-$250/month, but on Ph2, it's $100-$150/month. We have a Super Walmart, so that's where I get a lot of my food at.
__________________
weezle is offline  
Closed Thread
Posts by members, moderators and admins are not considered medical advice
and no guarantee is made against accuracy.


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
favorite grocery store items Cheree WW Food and Point Issues 19 06-27-2005 03:24 PM
Eating for Life (Bill Philips) Suzanne 3FC General Diet Plans and Questions 124 06-08-2004 03:45 PM


All times are GMT -4. The time now is 11:13 AM.






Powered by vBulletin® Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.2