3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community  

Go Back   3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community > Food > Food Talk And Fabulous Finds > Shoestring Meals

Shoestring Meals Budget friendly ideas for healthy eating

Eating healthy is so expensive.....

Reply
 
Thread Tools
Old 02-10-2011, 09:24 AM   #1
Wastin' Away Again!
 
Beach Patrol's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: on the beach
Posts: 2,315

S/C/G: 192/170/130

Height: 5'3" 50 years old

Default Eating healthy is so expensive.....

(from an article I read)
Eating well has never been so expensive. In fact, when researchers estimated the cost of a diet based on high-calorie foods compared to one based on healthy, low-calorie foods, the difference was shocking. The high-calorie diet cost $3.52 a day. And the low-cal diet? A whopping $36.32.

OhDearGod! - No wonder I'm "grocery-store broke"!

Does anyone have any tips/ideas for eating healthy with a little less out-of-pocket expense? ~THANKS!!!
__________________
CHANGE IS HARD.
BUT PERPETUAL DISSATISFACTION AIN'T NO PICNIC EITHER!


You CAN have ANYTHING you want,
but you CAN'T have EVERYTHING you want!
~my mama!

Last edited by Beach Patrol : 02-10-2011 at 09:24 AM.
Beach Patrol is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2011, 09:26 AM   #2
Junior Member
 
TallBikerBabe's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Cocoa, FL
Posts: 6

S/C/G: S/217 C/197 G/175

Height: 5"11

Default

I shave down the grocery bill by going to the Farmer's Market and buying meat in bulk.
TallBikerBabe is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2011, 09:29 AM   #3
I'm Just a Little Crazy
 
SCraver's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Willington, CT
Posts: 1,404

S/C/G: 250/215/170

Height: 5'9"

Default

$36.32?!? What the heck food are they looking at? No way. That does not seem accurate. I can get a bag of frozen veggies on sale for $1... but a bag of chips is $4. I can drink water for free... or get a bottle of soda on sale for $1. I don't eat much ice cream, so the last time I looked and saw reg. prices of like $7 for a "half gallon" I was SHOCKED.

I signed up for a CSA. Starting in May, I will be getting a box of veggies a week. (it works out to about $10 - $15 a week, I think)

I can get chicken for $2/lb or so at the butcher.

I mean... unless you are going all organic, free range, grass fed... but even then. $36 a day. no way.
__________________


"I'd rather waltz than just walk through the forrest"

Little Goals:
- Sprint Triathlon: 9/11/2011
- Half Marathon: 9/18/2011
- Weigh under 210: GOAL!!! As of 7/16/2010
- Next goal: Get BACK to under 210
SCraver is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2011, 09:32 AM   #4
Moderator
 
Heather's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 15,034

S/C/G: 295/225/back to Onederland

Height: 5'5"

Default

You might want to check out our "Shoestring Meals" forum: http://www.3fatchicks.com/forum/shoestring-meals-235/
__________________


My 5 C's of healthy living: Commitment to conscious control, with the understanding that choices have consequences
Heather is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2011, 09:32 AM   #5
PCOS/IR/Hypothyroid
 
astrophe's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 3,772

Height: 5'8"

Default

Cook for yourself. Cook lower on the food chain.

Consider losing milk -- it's not needed, no matter what they say. All animals wean from their mothers after babyhood. We're the only ones who wean from Mom and then go on to some other animal for breastmilk. Weird when you really think about it. Usually after meats, the dairy is the next most expensive for what you get.

Perimeter shop the store -- ingredients are cheaper than premade.

Shop other places -- produce stand for instance.

Think about a freezer if you have the space. Then you can also shop bulk.

Consider switching cleaners to open up money for food. Green cleaning is cheap -- baking soda, bon ami for scrubbies. Citra-solve or Dr bronner's diluted in spray bottles for spray. That's all you need, really. The rest can come out of the fridge. Check out Annie Berthold Bond's Clean & Green.

http://www.amazon.com/Clean-Green-No.../dp/1886101019

Here's the USDA cost of food break outs at 4 levels.
http://www.cnpp.usda.gov/USDAFoodCost-Home.htm

I'm not so sure about that article for $36 per day. I hunted that phrase and it appeared in several places but here is seems the most complete.

http://health.yahoo.net/experts/eatt...t-health-foods

And guess what? It is selling a book. "Eat this, not that" so I am skeptical about the things they pick to compare. I don't pay 4.50 for cereal!

Even so it doesn't hurt to try to save money. Just make sure it's making sense for YOUR needs. I'm not saving buying things I wouldn't even use anyway -- who cares if it is at the sale price?

A.
__________________
Started Jan 2014:

Last edited by astrophe : 02-10-2011 at 09:38 AM.
astrophe is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2011, 09:52 AM   #6
Wastin' Away Again!
 
Beach Patrol's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: on the beach
Posts: 2,315

S/C/G: 192/170/130

Height: 5'3" 50 years old

Default

It's just hubby & me to buy food for - we usually spend $80-$100/week for food. We try to eat as "fresh" as possible - meat of course, is the most expensive, followed by fruit - I usually do get frozen veggies. Chicken, even legs, are $4.00+ (breasts usually run $8.00 for 4!!!...but that does feed us lunch & dinner two days. I like to have red grapes for my after-lunch treat/snack, & lately it's been $1.97/pound so that's better/cheaper than usual ($2.47/pound) -

and thanks, Heather, for that link! - I'll go run check it out.
__________________
CHANGE IS HARD.
BUT PERPETUAL DISSATISFACTION AIN'T NO PICNIC EITHER!


You CAN have ANYTHING you want,
but you CAN'T have EVERYTHING you want!
~my mama!
Beach Patrol is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2011, 09:55 AM   #7
Senior Member
 
Larry H's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Brooksville, Florida
Posts: 1,116

S/C/G: 317/259/155

Height: 5' 6"

Default

I do all of the cooking and shopping for food in our house. I find that my grocery bill has gone down since I am eating healthy. Why?

It is simple I am buying a lot less food than I was when I was constantly over eating. It was amazing how much food we (I) were (was) consuming every week.

The cost savings from our food quantity reduction more than makes up for the small increase in cost for reduced Sugar, Sodium and Fat food items.

You can say that we have replaced quantity with quality in our home.

Larry,
--------------------
As a child my family's menu consisted of two choices: take it or leave it. ~Buddy Hackett
Larry H is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2011, 10:03 AM   #8
Senior Member
 
bargoo's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Davis, Ca
Posts: 23,133

S/C/G: 204/114/120

Height: 5'

Default

Eating healthy does not have to be expensive. Look in the paper for the weekly ads and take advantage of the items on sale that week. I notice you live at the beach, is that a California beach ? If so you have Safeway stores they frequently have sales where you buy one and get one free. Shop for fruits and vegetables in season, they will be much cheaper. Don't buy prepared foods such as frozen dinners , you can make them yourself for much less.
__________________
Goal 12/21/2007

Last edited by bargoo : 02-10-2011 at 10:04 AM.
bargoo is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2011, 10:06 AM   #9
kaw
back to basics
 
kaw's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: US -- varies
Posts: 922

S/C/G: 158/138.5/maintain@14% BF

Height: 5' 8.75"

Default

Compare the massive subsidies for corn growers (and in-kind subsidies for beef growers, in the form of grazing "rights" on public land) to the virtually nonexistent subsidies for broccoli growers.

That being said, these figures sounded ridiculous. I did a little searching to find the original source, and found that there's been quite a bit of misreporting. (Surprise surprise.) The original source of the dollar figures seems to be a study by researchers at the UW who found that the cost per calorie of fruits and vegetables is much higher than the cost per calorie of chips and other junk food. This is no surprise: it would take, what, 15 heads of lettuce to get the same number of calories as in a 99 cent single-serving bag of chips? But that's because nutritious foods like fruits and vegetables tend not to be as calorically dense as junk food. In fact, that's partly what makes them "nutritious" in common parlance!

In a nation with an obesity epidemic, it makes no sense from a policy perspective to hold out cheap calories as the ideal. First, most people don't walk around the store saying, "how can I maximize the number of calories I purchase with this dollar." If anything, they look at maximizing meals per dollar, e.g., when they compare costs per pound of different cuts of meat.

Second, the fundamental problem behind our obesity epidemic is that too many people eat too many calories relative to their caloric needs. From a policy perspective, it would be helpful if veggies were cheaper and HFCS more expensive, because people might eat a smaller volume of the (now more expensive) energy dense food. But if every American substituted a veggie calorie for every HFCS calorie, we'd still have the same obesity problem.
kaw is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2011, 10:08 AM   #10
Sea
Senior Member
 
Sea's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 727

Default

That article must be skewed. I recently went over our checkbook (we never use cash at the grocer so I know my figures are accurate.). Compared to the same 2 month period a year earlier, despite higher individual costs as time goes on, we are spending $100 - $122 a month less on food NOW. And that doesn't include the fact that this is for more meals as we are eating out 1/3 to 1/2 less. This, despite choosing a LOT of fresh fruit and veggies every week. I'm doing a lot more steamed veggies. I'm buying more little things like spices, capers, curry paste, etc. (not the cheap stuff), as a switch from relying so much on fats, to make our meals nicer. Yet the total cost is much lower.

Yield = Saving $100/month while dh & I have dropped a full 80 lbs. combined.
__________________

Started this journey Aug 2010

Every step I take makes me more healthy and more happy!
Sea

Last edited by Sea : 02-10-2011 at 10:25 AM.
Sea is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2011, 10:10 AM   #11
Senior Member
 
girlonfire's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,231

Default

I spend about 40-50 a week on groceries...seems like a pretty normal amount to me. I've tried buying unhealthy for a few days and it cost the same, but only for a few days instead of a week! Healthy staples like veggies, eggs, frozen bulk meat, seem to be much cheaper than chips, dougnuts, and tons of ice cream.

Ramen, on the other hand...
__________________


Starting Weight: 280
Minigoal #1- 260
girlonfire is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2011, 10:13 AM   #12
Senior Member
 
sacha's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,635

S/C/G: 163/128/125

Height: 5'5

Default

Funny, because my 3x a day Wendys, cafeteria & restaurant dinners seemed more $ than my broccoli, potato, and lean protein. Ahh well!!!
__________________

Start: 145lbs around December 2012(*Baby born November 2012)
Mini-goal 1: 140lbs*Achieved January 20th, 2013
Mini-goal 2: 135lbs*Achieved February 18th, 2013
Mini-goal 3: 130lbs*Achieved April 8, 2013
Mini-goal 4: 125lbs
Long-term goal: 120-125lbs
Losing while nursing... slow and steady
Maintainer 2004-2009 & 2 babies & now losing from Nov 2012 - present

sacha is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2011, 10:21 AM   #13
Wastin' Away Again!
 
Beach Patrol's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: on the beach
Posts: 2,315

S/C/G: 192/170/130

Height: 5'3" 50 years old

Default

Quote:
First, most people don't walk around the store saying, "how can I maximize the number of calories I purchase with this dollar."
Heh... the mental image of that made me giggle

I think a good deal of the money goes toward "non-grocery" items, such as clothes washing powder, toilet paper, paper towels, etc. I plan to scrutinize our receipt for the next 4 weeks to see exactly how much money is spent on non-grocery items & how much is spent on fresh items vs. frozen or canned items. That's really the only way to break it down, because different people buy different things, and there are different prices at different stores, and different stores in different parts of the country.... y'all know what I mean
__________________
CHANGE IS HARD.
BUT PERPETUAL DISSATISFACTION AIN'T NO PICNIC EITHER!


You CAN have ANYTHING you want,
but you CAN'T have EVERYTHING you want!
~my mama!
Beach Patrol is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2011, 10:28 AM   #14
Lindsay
 
Mickeypnd's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: Avon, Oh
Posts: 1,471

S/C/G: 220/210/150

Height: 5'7

Default

yikes.
I know when i go shopping, I like to buy things that aren't name brand. Like wal-mart always has something in their Great Value which is always cheaper then Tyson or whatever else is name brand. That saves me some money.
__________________

Working to lose this pregnancy weight

Love Lindsay- My weight loss blog
Mickeypnd is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2011, 10:39 AM   #15
Amazing will be me
 
lucky8's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 768

Default

Couldnt agree more! i aways try to have fresh fruit and veg in but it always bumps up the shopping bill.

I try to make short cuts and get frozen veg and meats when i can they tend to be a little bit cheaper. I aways find fruit is always on the pricey side so i buy fresh and tinned , tinned is usually a fraction of the price
lucky8 is offline   Reply With Quote
Reply
Posts by members, moderators and admins are not considered medical advice
and no guarantee is made against accuracy.


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
I KNEW eating healthy foods was costing me more! misskimothy Shoestring Meals 77 05-23-2012 09:59 AM
Am I nuts or is dieting expensive? Abbys Fat Mommy General Diet Plans and Questions 29 05-22-2010 04:38 PM
"Things I LIKE about eating healthy/being on a diet..._____? Katarina 300+ Club 11 10-23-2009 07:47 AM
Produce is NOT expensive! Check this out... MrsJim Food Talk And Fabulous Finds 20 04-04-2006 08:42 PM


All times are GMT -4. The time now is 07:01 PM.






Powered by vBulletin® Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.2