3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community  

Go Back   3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community > Diet Central > Packaged Meals and Clinics - Nutrisystem, Medifast, Jenny Craig, Etc

Packaged Meals and Clinics - Nutrisystem, Medifast, Jenny Craig, Etc For support and questions about diet meal delivery programs, or weight loss clinics that offer prepackaged meals and products.

What's your weekly avg $ spent on add'l food (veggies, etc.)?

Reply
 
Thread Tools
Old 10-22-2006, 02:44 PM   #1
Member
 
4MeNow's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 61

Default What's your weekly avg $ spent on add'l food (veggies, etc.)?

I'm thinking about using one of the plans for a bit, but I need to know how much more money I will need to spend a week in addition to the food on the plan?

Can anyone give me an estimate?

Thanks,
Christine
__________________
Hey, Food? You're NOT the BOSS of me!

My life begins 09/14/06 - OK, 10/20/06
4MeNow is offline   Reply With Quote
Old 10-23-2006, 05:27 AM   #2
Under His mercy
 
sunshine's Avatar
 
Join Date: Sep 1999
Location: The Deep South
Posts: 224

Height: 5'9"

Default

That's a really hard question to answer because it all depends on what you buy, the store you buy it from and the brands you buy. I buy yogurt, fruit, frozen veggies, salad fixings, string cheese, milk, and sugar free jello and whipped cream. I buy some store brands and some national brands. I don't know how much it is just for these items but it cost less than what I used to buy!
__________________
Sunshine


sunshine is offline   Reply With Quote
Old 10-23-2006, 09:47 AM   #3
Member
 
4MeNow's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 61

Default

Thanks for your info.

Are you saying that when you add up the program food with the grocery bill, that total is less than what you were spending on food per week?
__________________
Hey, Food? You're NOT the BOSS of me!

My life begins 09/14/06 - OK, 10/20/06
4MeNow is offline   Reply With Quote
Old 10-23-2006, 08:07 PM   #4
Junior Member
 
Join Date: Jun 2005
Location: New York
Posts: 8

Default

Hi,

I'm on Jenny Craig and basically, I spend additional money on fruit, milk, salad, veggies,string cheese, Laughing Cow cheese squares, and maybe graham crackers. I'd say about $20-$25 additional per week. Also, if you decide to join JC, you can save money by not buying their "anytime" bars which are milk supplements. You can just drink milk You also do not have to buy their vitamans...tell them that you have your own.

For me, I spend less than I used to on food now that I am on JC. I know that JC is considered to be expensive, but I joined the Rewards program which gives me 10% off of food for the first 10 weeks, 20% off for weeks 11-20, and 30% off thereafter. My bill tends to be high because I only eat frozen lunches and dinner. The shelf foods are cheaper. Also, I eat a lot of cereal for breakfast so that's cheaper. You can make the program what you want.
__________________
classc1 is offline   Reply With Quote
Old 01-12-2007, 10:40 PM   #5
Junior Member
 
miamore73's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 7

Default Not to pricey

I just purchased my first order from diet to your door. From what I understand everything you need comes with this plan. I tried JC and between spending 100 dollars or more a week on food I was spending an additional 25 dollars or so on Veggies and other stuff.
miamore73 is offline   Reply With Quote
Reply
Posts by members, moderators and admins are not considered medical advice
and no guarantee is made against accuracy.


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off


All times are GMT -4. The time now is 06:37 PM.






Powered by vBulletin® Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.2