3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community  

Go Back   3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community > Diet Central > General Diet Plans and Questions > LA Weight Loss

Newbie to LAWL

Reply
 
Thread Tools
Old 07-09-2007, 09:35 PM   #1
Junior Member
 
elliemay's Avatar
 
Join Date: Jan 2003
Location: Canada
Posts: 6

Default Newbie to LAWL

Just joined LAWL last Friday. I had the LA Lite sales pitch today. I did buy them but am having second thoughts. It sure is a lot of money. Do you guys really think they are worth it??
elliemay is offline   Reply With Quote
Old 07-09-2007, 09:48 PM   #2
Amy- Red w/Lites
 
amylou7777's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Location: Northern California
Posts: 846

S/C/G: 286/ticker/199

Height: 5'9

Default

Welcome EllieMay!
We've had quite a few discussions about whether everyone thinks the lites are worth it. I personally was shocked at how much they were, but at the time they made the pitch I unexpectedly had extra money and decided to go for it. I have really enjoyed them. They are very convenient for me and really have helped with the sweet tooth. I still don't like thinking about how much money I've spent, but losing 17lbs in one month is already worth it! you will succeed if you follow this plan and utilize the tools/lessons you learn from this site.
Take the time to look through this site and all the different threads. You will learn SO much!
Welcome and best of luck with your first week on plan!
__________________
AMY on LAWL since 6/6/07




amylou7777 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-2007, 11:38 PM   #3
Cathleen
 
cerwin4au's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Alabama
Posts: 23

S/C/G: 203.6/197.5/160

Height: 5' 10 1/2"

Default

Ditto on Amy's reply. I've been using them and consider that I'm having two treats each day. However, sometimes I debate about not using them but right now I have a good supply. Fortunately I've been able to purchase in bulk and take advantage of some special discounts so they've averaged around $8 - $9 a box.

There are many threads on this forum that discuss the advantages, disadvantages and substitutes. You may want to do a search so you can read these.

One tip - I've heated the double chocolate bar for about 30 seconds in the microwave - it almost turns into a brownie with some crunch. Add a little lite cool whip and ooo la la...
__________________


[url=http://www.TickerFactory.com/weight-loss/wAgaM7t/]


YaYA Name: Countess PMS
cerwin4au is offline   Reply With Quote
Old 07-09-2007, 11:45 PM   #4
Junior Member
 
elliemay's Avatar
 
Join Date: Jan 2003
Location: Canada
Posts: 6

Default

The sale price was $15.99 a box!! I am having a sleepless night just thinking about it!!
elliemay is offline   Reply With Quote
Old 07-09-2007, 11:54 PM   #5
Cathleen
 
cerwin4au's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Alabama
Posts: 23

S/C/G: 203.6/197.5/160

Height: 5' 10 1/2"

Default

Wow - that's high. Just last week there was a special at my center - 10 boxes for $89.50. My COD said they don't often offer a 10 count. I've bought the 20 bulk - usually runs around $200 (maybe a bit more), so I guess my actual per box price has ranged from $9 to $11...still a bargain compared to $16 per box.
__________________


[url=http://www.TickerFactory.com/weight-loss/wAgaM7t/]


YaYA Name: Countess PMS
cerwin4au is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2007, 09:27 AM   #6
Felicia
 
bayoubelle68's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Central Louisiana
Posts: 404

S/C/G: 323/TBA/145

Height: 5'6"

Default

I love the lites because it feels like eating a candy bar twice a day! But I am VERY glad that we bought so many in advance. If I had to buy them every time I went in, I probably wouldn't. Our COD had a deal going when we joined that was a great price for a year's worth of bars. It averaged out to about $7 per box. Since DH and I are both on LAWL, that will last for 6 months. I'm hoping they'll have another big deal like that around the time we run out!!
__________________
Felicia

Have a spectacular day!
Psalm 118:24
bayoubelle68 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2007, 10:06 AM   #7
New mommy again :-)
 
emmysmom's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: PA
Posts: 1,203

Height: 5'2"

Default

Elliemay - how many bars are in your box because I think they sell boxes of 7 or 14...or something like that.
__________________
Tina
Goal...


emmysmom is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2007, 11:02 AM   #8
Katy66
 
Katy66's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Location: North Carolina
Posts: 539

Height: 5'6"

Default

The lites have been a lifesaver for me. It curbs that sweet tooth I did buy in bulk up front so paid considerably less than the price you are quoting. Somedays I just have one, if I've messed up on starches or something. Since I didn't purchase enough to get me through stabilization and maintenance this will help them last longer too!
__________________
KATY
Back on LA February 2009
(Red without Lites - I THINK)

Katy66 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2007, 11:18 AM   #9
LAWL Salt Police
 
Dan2112's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Location: New Mexico
Posts: 2,200

Default

Add me to those who feel the lites have been integral in the weight loss process.. They kept me from hitting the vending machine, which for me, is a big deal...

I really miss having them now that our stores have closed..... But hopefully, I get some kind of refund... Keep thy fingers crossed...
__________________
The hardest part of life is to live while you're alive. - Great Big Sea - "Here and Now"





LAWL Goal - 105 lbs. (300-195) - OWNED!!
Dan2112 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2007, 12:19 PM   #10
Amy- Red w/Lites
 
amylou7777's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Location: Northern California
Posts: 846

S/C/G: 286/ticker/199

Height: 5'9

Default

EllieMay-I think I paid around what you did for 14per box. I think they offered a MUCH better deal about 2 weeks after I joined. I was kinda bummed about that but figured there's nothing I can do now, all I have to do is keep them in my pantry and lose weight! I never have to buy them again, so just enjoy them and don't let it keep you up at night! Sleep helps you lose weight!!
__________________
AMY on LAWL since 6/6/07




amylou7777 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2007, 06:40 PM   #11
Junior Member
 
elliemay's Avatar
 
Join Date: Jan 2003
Location: Canada
Posts: 6

Default

There are seven bars in each box. I guess the price is higher in Canada. I wouldn't mind paying $8 or $9 dollars a box. It still bothers me that I spent almost $400 and will only have enough for 9 weeks. Regular price here is $20.99 plus tax.

Last edited by elliemay : 07-10-2007 at 06:54 PM.
elliemay is offline   Reply With Quote
Old 07-11-2007, 09:33 PM   #12
Marleymom
 
Marleymom's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Tennessee
Posts: 31

S/C/G: 176/156/120

Height: 5'1"

Default

I am new too! I have been on the LAWL program for 25 days! I have lots of questions. I am on the Lites but am dropping them when I run out! TOO expensive for me! I hope we can help each other. This site seems VERY helpful!
Marleymom is offline   Reply With Quote
Reply
Posts by members, moderators and admins are not considered medical advice
and no guarantee is made against accuracy.


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off


All times are GMT -4. The time now is 03:06 PM.






Powered by vBulletin® Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.2