3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community  

Go Back   3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community > Diet Central > Packaged Meals and Clinics - Nutrisystem, Medifast, Jenny Craig, Etc > Ideal Protein Diet

What do you pay for IP packets?

Reply
 
Thread Tools
Old 07-29-2013, 05:00 PM   #16
Senior Member
 
jodi73's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: West Orange, NJ
Posts: 100

S/C/G: 227.8/160/145

Height: 5'3"

Default

$4.20/packet or bar, $28 for a box, and $29.50 for case of 6 RTD
__________________
jodi73 is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2013, 05:14 PM   #17
Member
 
afbrown2's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Location: Maryland
Posts: 61

S/C/G: 330/ticker/235

Height: 6ft

Default

4.25/packet at my clinic and a freebie if I pre-order through email... no agreement to sign for a minimum order. I know I asked about alternatives and they do not recommend it but don't really prohibit you or kick you out.
__________________
Started IP January 8, 2013
Maintenance August 2013 Reached goal of 235
New Year Reboot 2014

Last edited by afbrown2 : 07-29-2013 at 05:15 PM.
afbrown2 is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2013, 05:18 PM   #18
Started IP 6/12/13
 
bimnd113's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Boondocks
Posts: 108

S/C/G: 244/177/150

Height: 5'6"

Default

In North Texas, $28/box, $30 for choc/van RTD. No individual packets.
__________________
bimnd113 is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2013, 05:30 PM   #19
Senior Member
 
AlaskanRN's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Anchorage, AK
Posts: 110

S/C/G: 180/179.5/125

Height: 5'0"

Default

In Anchorage, Alaska its 29.00 a box and the ready to drink smoothies are 31.00-36.00 for a pack.
AlaskanRN is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2013, 05:46 PM   #20
Member
 
Join Date: May 2013
Location: Texas
Posts: 60

S/C/G: 196.5/see ticker/145

Height: 5'5"

Default

$4 per packet, $5 for RTD ( also RTE pudding)
Can buy per packet, no minimum per week
Coach knows I do a combo of IP and alternatives and she is fine with that.
San Antonio Texas!
__________________


Alamo girl is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2013, 05:57 PM   #21
Junior Member
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 16

S/C/G: 283/228.2/183

Height: 5'6"

Default

Quote:
Originally Posted by trishthayer View Post
I have to buy a weeks worth of product each week or you can not stay in the program, is that true for all of you?
Nope, not at my location. There are weeks where I don't buy anything. Some weeks I buy lots. Just depends.

I usually buy 4 boxes/week, because I like to change it up, and I don't know what i'm going to feel like LOL

So this week, for example, I have enough food. I will go WI, and not buy anything.

I'm not working right now though, and my coach knows that, and she is fine with it.
dsjsmom23 is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2013, 06:03 PM   #22
IP Start Date: 28Feb2013
 
HillaryJH's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Connecticut
Posts: 74

S/C/G: 328.8/207.4/180

Height: 6'0"

Default

I'm in CT and pay $46 including tax for 21 packets/RTDs.
I get special pricing because my mom works for the doctor who owns the clinic. Everyone else pays double.
HillaryJH is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2013, 06:43 PM   #23
Senior Member
 
65X65's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 1,338

S/C/G: 187+hi/177.7start IP/109/112.7

Height: 4'10"

Default

$ 4.25 for each packet and the RTD stuff is more .. but I don't use that because it's not GF. Do Not have to buy a box...they sell individual envelopes so I can keep a variety stocked at a more reasonable weekly price.

I buy about 15/$4.25 packets a week. My coach knows we travel a lot and there is more eating out (OP choices of course..) away from home.

EDIT:
No charge for the coaching as long as I am buying IP products. Like mentioned...I don't buy 21 packets a week...but it's enough it's not questioned. However, the expectation to purchase doesn't leave room for purchasing alternatives. They do suggest using their maintenance program after reaching goal...so I'll see what that entails, and can see me ordering alternatives at some point.

Last edited by 65X65 : 07-30-2013 at 06:44 AM.
65X65 is offline   Reply With Quote
Old 07-29-2013, 11:03 PM   #24
Started IP 6/11/12
 
Join Date: Jun 2012
Location: Florida
Posts: 130

S/C/G: 241/156/165

Height: 5'6

Default

I haven't bought IP food at a clinic or off clinic in many, many, many months. It's just way too much money. Because of the cost and my horrible coach, I think I dropped my clinic after about two or three months into the plan, went alternatives and never looked back. The saving was incredible - couldn't be denied.

Anyway - when I was buying from the clinic, the boxes were $28 a piece - before tax.
__________________
marlenesuer is offline   Reply With Quote
Old 07-30-2013, 12:23 AM   #25
Member
 
Join Date: May 2013
Posts: 36

S/C/G: 137/119/120

Default

Quote:
Originally Posted by trishthayer View Post
I am in mass and these are the prices I pay, but I was told they are going up .50 cents per packet.

I have to buy a weeks worth of product each week or you can not stay in the program, is that true for all of you?
My coach doesn't make me buy packets or boxes, but then again, I have at least 30 packets on hand...depends on what I feel like eating. I had a talk with her today about maintenance and she encouraged me to go once a week for WI and to use the time to discuss staying on target. She did mention that I don't have to buy any food/packets.
So I guess she is not bad.
Iolani is offline   Reply With Quote
Old 07-30-2013, 04:12 AM   #26
Senior Member
 
Join Date: Sep 2002
Location: Utah
Posts: 471

Default

The price of the packets ticks me off because it's SO MUCH HIGHER than comparable products from other brands. For example, you can't tell me that there are two totally different manufacturers making "Pickle Zippers" yet the Proti-diet version are just $12 per box from Nashua vs. the $29 a box my clinic charges. My guess is that many of the foods were eating are the exact same in other brands (not all obviously) because I doubt there are a lot of different factories producing this stuff. It actually wouldn't be that hard to find out.

I understand that we get coaching and monitoring in the deal but I'd rather pay for that service (my coach is great) than the super-overpriced food packets. This diet COULD be a lot less expensive but there's a lot of money to be made off of us.
__________________
230/178/155

1st goal- ONEDERLAND! Check!
2nd goal- Less than 194 (a number I've been stuck at before) CHECK!
3rd goal- Reach the 180's- haven't been there since 1999. CHECK!
4th goal- 180 which means hitting the 50 lbs. lost mark! Check!
5th goal- Switching to size goals now more than pounds goals. Goal is to make it to size 12, at whatever weight that happens. CHECK!
6th goal- Size 10! (can't even believe this is possible!)
7th goal- Size 8 and MAINTAIN!
bindersbee is offline   Reply With Quote
Old 07-30-2013, 02:01 PM   #27
Member
 
Lulu64's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: Kennewick, Washington
Posts: 46

S/C/G: 201/ 135/130

Height: 5FT 4in

Default

We live in Washington state, we pay $4.50 a packet. This is very spendy.
__________________
Lulu64 is offline   Reply With Quote
Old 07-30-2013, 02:56 PM   #28
Member
 
drivebynotthru's Avatar
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 75

S/C/G: 250/179/150

Height: 5'3"

Default

NJ-28 bucks a box, no option for individuals. We don't pay for weigh-in or coaching.
__________________
drivebynotthru is offline   Reply With Quote
Old 07-30-2013, 03:30 PM   #29
IP Start 2/5/13
 
brelo's Avatar
 
Join Date: Mar 2013
Location: Evergreen State
Posts: 184

S/C/G: 315/ip292/see ticker/145

Height: 5ft 5in

Default

I pay 30 dollars even for a box, 4.25 per individual packet. This is a super over priced program. That is a lot of money for a few bites of food! However, I have decided to stick with it because I like more of the IP foods than the alternatives, especially the puddings, and because I need the accountability of a weigh in.
__________________
[url=http://www.3fatchicks.com/]


Feb 13- Jan 14, 73 pounds lost, regained 20 during 4 months off
Jan 17, 2014 reboot: -7, -5, -1, -1, -3, 0, -2, -1, -1, -1, -1, -1, -2, -2, -2, -2, -5
brelo is offline   Reply With Quote
Old 07-30-2013, 05:00 PM   #30
Member
 
Join Date: Jun 2013
Location: Alberta
Posts: 84

S/C/G: 229.2/ticker/140

Height: 5'5

Default

Alberta - 27.99 for boxes. No individual packs, though if I say I'm interested in trying something they'll give me a packet to 'test'.

No paying for the weigh-ins.
__________________


One for every 5lbs


Mini Goal #1 - 199lbs (Onderland) -
Mini Goal #2 - 170lbs -
Mini Goal #3 - 140lbs (All the way) -
KryssyBee is offline   Reply With Quote
Reply
Posts by members, moderators and admins are not considered medical advice
and no guarantee is made against accuracy.


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
IP Weekend Chat Saturday 1/28 - Sunday 1/29 wuv2bloved Ideal Protein Diet 214 01-30-2012 12:12 AM
What would you do? Mom3LoveBugs Ideal Protein Diet 20 10-10-2011 06:38 PM
What do you wish you knew when you started? luckygirl3 Ideal Protein Diet 34 08-11-2011 11:23 PM
How do you afford IP foods? tego Ideal Protein Diet 29 01-17-2011 02:17 PM


All times are GMT -4. The time now is 10:52 AM.






Powered by vBulletin® Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.2