3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community  

Go Back   3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community > Food > Food Talk And Fabulous Finds

Food Talk And Fabulous Finds Recipes, Healthy Cooking, and General Food Topics

I made my own rice milk!

Reply
 
Thread Tools
Old 01-10-2009, 08:36 PM   #1
Senior Member
 
choirgirlhotel's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 655

S/C/G: 202/160/135

Height: 5 ft 6 in

Default I made my own rice milk!

Well, that was pretty easy!

I try not to drink cow's milk and usually buy Rice Dream. It's $3 for 1 liter and I thought -- hmmm...maybe I should try making my own.

So I cooked up a batch of brown rice (really mushy), added a little salt, water and sugar, blended it up, and strained it through a cheesecloth.

Voila! My own rice milk. It tastes ALMOST like the Rice Dream. I am going to have to experiment with sweeteners and maybe add some vanilla extract next time to get it perfect.

I'm so proud of myself! I feel like such a hippy lol

~CGH~
choirgirlhotel is offline   Reply With Quote
Old 01-10-2009, 09:03 PM   #2
Loser :-)
 
Michelle98272's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Seattle-ish
Posts: 707

S/C/G: 273/251/175

Height: 5ft8

Default Congrats!

I love when I figure out things like that!
__________________


First Mini-Goal: Lose 10 lbs. Met 2/22/2010
Second Mini-Goal: 20 lbs. down Met 4/23/2010
Third Mini-Goal: Lost 10% body weight (27 lbs down) Met 9/13/2010
Fourth Mini-Goal: Lose 8 more lbs to = 40 lbs lost :
Back on track:9/5/2011 First goal: get back to 246
Michelle98272 is offline   Reply With Quote
Old 01-10-2009, 09:37 PM   #3
Senior Member
 
JulieJ08's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: California
Posts: 7,097

S/C/G: 197/135/?

Height: 5'7"

Default

Did you figure out how much 1L costs you, for comparison?
__________________
Started 4/14/08 LINK TO PROGRESS PICS 1/1/2009
"It is impossible to live pleasurably without living wisely, well, and justly, and it is impossible to live wisely, well, and justly without living pleasurably" Epicurus
JulieJ08 is offline   Reply With Quote
Old 01-10-2009, 10:05 PM   #4
Senior Member
 
choirgirlhotel's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 655

S/C/G: 202/160/135

Height: 5 ft 6 in

Default

Quote:
Originally Posted by JulieJ08 View Post
Did you figure out how much 1L costs you, for comparison?
No, cause I can't remember how much I paid for the rice. But I used 1 cup of rice for 1 liter of rice milk. Definitely not $3!!

~CGH~
choirgirlhotel is offline   Reply With Quote
Old 01-10-2009, 11:46 PM   #5
Senior Member
 
Talitha's Avatar
 
Join Date: May 2003
Location: Atlanta, GA
Posts: 484

Default

I love making rice milk! Congratulations on a new great habit
__________________
First Goal...
Talitha is offline   Reply With Quote
Reply
Posts by members, moderators and admins are not considered medical advice
and no guarantee is made against accuracy.


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off


All times are GMT -4. The time now is 09:37 PM.






Powered by vBulletin® Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.2