3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community  

Go Back   3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community > Diet Central > Does it Work?

Does it Work? Unsure if the latest product or service lives up to it's claims? From popular products to the latest scams, discuss it here before you buy!

Rice N Shine

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 03-21-2007, 06:29 AM   #1
Junior Member
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 2

Default Rice N Shine

I've been using this product for 3 weeks now and I'am impressed with it. I don't have the cravings for sweets anymore that I've had all my life. I've been very over weight since I was a kid ( Im 47 now ) and have gone on many diets and lost a lot of weight but have always gained it back. Since I started using Rice N Shine on Feb 28th I dont feel the need to eat like I used to. I've always have been a sweetaholic but now I still will eat them but just a small amount. This product is not really ment to be a weight loss product but it does say it will help you maintain a healthy weight. I've lost 10 pounds since I started using it. I plan on continueing to use it. I want to lose 100 pounds.
patbit is offline  
Old 03-21-2007, 09:46 AM   #2
it's always something
 
Suzanne 3FC's Avatar
 
Join Date: Aug 1999
Posts: 12,807

Default

Congratulations on your weight loss! What kind of diet are you following, or are you cutting back overall?

Rice bran is very nutritious and makes a good addition to our diets for some people. There are probably better ways to get it than from Rice n Shine, though. Bob's Red Mill sells pure rice bran in a 25 ounce (1.25lb) container for $3.99. Rice n Shine costs $39.95 for a one month supply. Rice n Shine contains rice bran, whey protein, cocoa, sweeteners, and a variety of vitamins. It might be worth trying to buy SlimFast Optima and add a scoop of Bob's rice bran in the blender. It would be more nutritious and higher in fiber than the Rice n Shine, and a lot cheaper.

Good luck, and please feel free to join in our other forums.
Suzanne 3FC is offline  
Old 03-21-2007, 11:05 AM   #3
Just Me
 
nelie's Avatar
 
Join Date: Jan 2003
Location: Maryland
Posts: 15,175

S/C/G: 364/202/182

Height: 5'6"

Default

Or even a regular whey protein would do. I buy 6 lbs of chocolate whey protein at Costco for $23. Also, I've been experimenting with other whey proteins and the cost is in the $20s (or less depending).

If you are interested in high fiber diets, you can look at various forums here including Whole Foods forum and there has been some recent discussion in our General diet forum about high fiber diets.
__________________
You can't out-exercise poor eating habits.
nelie is offline  
Old 09-15-2007, 04:22 PM   #4
Member
 
~lookin for lean~'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 38

Default

Now this was helpful..... I didn't really want to spend the money on the rice shine.
I have tried the choclate whey and it was working, but it kept me in the bathroom.... which is a real problem at work.
I know I am posting this message like 6 months later, but can you tell me if the urge to have a bowel movement ever.... hmm... does the quickness in the need to use the bathroom ever ease up?
__________________
Kathy





Mini weight goal.. Loose forty pounds by April 15th (2006)

~lookin for lean~ is offline  
Closed Thread
Posts by members, moderators and admins are not considered medical advice
and no guarantee is made against accuracy.


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off


All times are GMT -4. The time now is 08:50 AM.






Powered by vBulletin® Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.2