LA Weight Loss - Need advice




View Full Version : Need advice


merem
03-24-2006, 03:42 PM
Well, I went to LAWL get weighed and to get my eating plan. Today is day two of the two day la express and tomorrow I start my plan. I am on the gold plan that includes the 2 lites per day. They were trying to sell me a bulk of lites to last my entire program or to just buy 25 weeks worth of lites to last the weight loss phase. It was $500 for 25 weeks worth. I had my twins in there and we had be there for about 45 minutes and they were really restless and getting fussy in the stroller. So I told her I would have to think about it. She said I could add it on my CareCredit. What should I do? I need to go to Sam's and compare the cost of their luna bars. If I tell them I want to eat real food and not lites I guess they would give me a different eating plan. I would like to incorporate other less expensive bars for the lites because I think if I had chocolate everyday I would not have the cravings for junk food that I have now. What have you done in the situation. 500 was the least amount I could get in bulk for the reduced price.

Does anyone have any suggestions?


Repo girl
03-24-2006, 03:44 PM
Look at lunas on ebay. They are very reasonable. You could just tell your center that you bought your bars on ebay, just don't tell them that you bought lunas instead of lites. That may void your rebate, however.

Gamababa3
03-24-2006, 04:06 PM
When I started and they made that offer I kept saying no as I couldn't afford it. They made one last offer at 10 boxes for $99. Where I'm from it actually is 5 boxes with 14 bars in each box. I really like the taste of the lites so that is the largest amount I can afford at one time.


lak_55119
03-24-2006, 08:31 PM
Read your contract. Don't let them push you into something you don't want to do. I'm not doing the lights right now and I am on a plan with more food. It seems they are always trying to push something. the longer I'm on the program the more deals they come up with. I figure toward the end when the weight doesn't come off and I plateau then I'll do the lites.

kennedy1205
03-24-2006, 08:45 PM
I have never had the LUNA bars but if they are absolutely comparable to the lites then I would go for them instead. what you are looking for is the soy based protein to be high, the sugar to be fairly low & of course the bars tasting good. If you cannot afford to use the bars (which they actually work out to be 1.43 per bar if you buy them at 9.98 per box--have to buy over 40 to get the discount) then get either other comparable bars or take a bigger plan with more food in it. If you do take a plan with the extra food-- if you have sugar/chocolate cravings you might be in trouble. If you are not one with those issues then take the extra food. Care credit is 90 days same as cash - you can get 3 months without the interest I believe --if they didn't offer the interest free program then the interest is 21% I believe so don't do that obviously. Do whatever you are comfortable with---your contract is void I believe if you do not use the lites. It doesn't mean you are not going to lose the weight but they cannot GUARANTEE it.

merem
03-24-2006, 08:55 PM
Thanks for the advice. I need to read my contract again. When I was reading it on Thursday when I joined it said that for LAWL to guarantee a 2-lb weight loss/per week I had to follow the plan exactly which includes using the LA Lites as recommended. I pointed that fact out to the counselor before I signed and asked if I HAD to buy the lites and she said no. She said they can only guarantee I reach my goal in 25 weeks if I use them.

I have had a stress headache thinking about these stupid bars and how I'm going to pay for them. I was out shopping with DD and I found Luna Bars at Wal-Mart so I went ahead and bought a bunch. They were only $1 (vs. LA Lites $1.40 each bought in bulk of $500!) and every little bit of savings helps. I don't want to sound like a cheap*ss but I want to success without being totally broke.

My kids are going to want to do fun things this summer and money is already tight. I'd rather eat "real" healthy foods for my snacks than eat expensive "healthy candy bars." For one thing my 10-year old DD will probably be wanting them for herself. She already complains that I don't buy junk food or get McDonald's before I even joined LAWL.

So on Monday I will tell them that I just can't afford the lites right now. But if they give me a deal on a smaller quantity like Barbara said, I might go for it.

Thanks you guys.

kennedy1205
03-24-2006, 09:06 PM
you can certainly buy less bars at a discount! I believe the lowest you can buy is 10 (AT A DISCOUNT) and you can get them at I believe 10.90/box? That is the way it is in my market anyway. Later on if you re-bulk it will be more like 11.90/box-(119 for 10). Or you can always buy them as you go if you want to use them but it is $14 per box thus $28 per week. Buying 10 boxes will get you through 5 weeks of weightloss. Did you purchase the program with the rebate? That is the only thing that stinks if you did and you do not use the bars...I think it voids your rebate.

merem
03-25-2006, 05:25 AM
kennedy 1205,
My LAWL is/was having a 40% off promotion and the how the counselor explained it to me is that it was like getting the rebate off at the beginning instead of waiting until the end. So my basic program minus any supplements is $6/per week x how ever many of weeks I am a client for weight loss, stabilization, and maintenance. My counselor (and the contract) said LAWL can only guarantee the 2 lb per week loss if I use the Lites.

deetsmom
03-25-2006, 09:24 AM
My Costco also carries Lunas and drug stores, etc have sales all the time. My local grocery store is selling them for 79 cents this week.

rad7775
03-25-2006, 09:27 AM
Hello merem: :wave:

I buy my lites when my COD have promotions like that, I also buy the supplemnts and other things that I need when they are on special offer,girl, this program is expensive and adding the extras uuufff!!, so try to look for that promotions all the time. Also try ebay!

kennedy1205
03-25-2006, 02:06 PM
merem
since you got your rebate back in a sense in the beginning then to be honest if you don't want to use the lites to save money then don't. you can still do the program without them and will lose the weight. You just get a different plan with more food. the lites are yummy and convenient AND a nice treat 2x's per day but if you have to pick your battle and don't want to spend the money on them then do the no-lite program. as far as the supplements go--are they pushing those as well? you don't have to do those either. I do find the trimax and fb together do help with cravings when I did take them but I am terrible about taking pills so don't get them any longer. if you don't want to do the extra food by the way --just tell your counselor that a friend from another state did the program and gave you all of her bars and you will be using them for your program. you DO need to get the luna bars then OR I found some really good bars called 'One Way' and 'Detour' that are comparable as well. it is a calorie count with the plans and if you are not going to do the bars you have to get the extra food in either by a bigger plan with more food or the plan they give you for lites WITH either the actual lites or supplemental bars. Make sense? :)

marbear
03-25-2006, 02:54 PM
A detour bar has 310 cals...they were on clearance at a gas station so I was hoping they'd be close, but that is over a 100 calorie difference. Dr. Soy Snacker bars and many Dr. Soy bars are very close to Lunas and Lites.

kennedy1205
03-25-2006, 08:16 PM
those are the large bars-they come in a smaller size, the 'one way' has 150 cal, 15 g protein and the 'detour' has 180cal .

deetsmom
03-25-2006, 10:34 PM
The Kashi Go Lean bars (the square ones, chocolate peanut crunch) are almost identical and BIGGER!

marbear
03-26-2006, 10:25 AM
I tried the Kashi bars free with the cereal one time and I absolutely hated them. I was sad b/c I love Kashi Go Lean

15 g protein in a 150 cal bar is a great deal nutritionwise. If you reccomend them to somebody just make sure they know there is a smaller one. Like I said, I was really disappointed that they were high in calories when I saw them on clearance 6/$1!

MTdebster921
03-26-2006, 10:42 AM
Merem,
Here's a way to look at the guarantee. If you use the lites and don't make your goal on time, as long as you follow the program to the tee, they will extend your weight loss weeks at no charge to you. But from what Deets said, they make the free weeks very strict. For the 25 weeks of lites for $500, you could buy 83 more weeks of weight loss. If you could get the luna's for about a $1 a piece, you could still get about 25 more weeks of weight loss for the same $500. So in all reality it is cheaper to not do the lites and pay for extra weeks if you need to. That being said, I do the lites, just because I like them and they do satisfy the sweet cravings.

kennedy1205
03-26-2006, 12:56 PM
marbear

lesson learned- I should have let you know they were the smaller bars (which by the way are the same size as the lites). you can probably get them at your local GNC or my grocery store carries them (Hy-Vee's in the midwest).

marbear
03-26-2006, 03:36 PM
I bought the dr soy online and they are too sweet for me. I dread eating them. Can you believe I just wrote that? I will have to look for these bars you mentioned. I think I'm a Luna girl to the core though (even after the bug incident).

wp95jma
03-26-2006, 04:23 PM
I just tried a Pria Complete Peanutbutter bar today and it was way too sweet! Yuck, I think I'll stick to the Lunas.

deetsmom
03-26-2006, 05:07 PM
I tried the Kashi bars free with the cereal one time and I absolutely hated them. I was sad b/c I love Kashi Go Lean

15 g protein in a 150 cal bar is a great deal nutritionwise. If you reccomend them to somebody just make sure they know there is a smaller one. Like I said, I was really disappointed that they were high in calories when I saw them on clearance 6/$1!

These are not the regular bars, they are square and only come in two flavors, they are 170 cal with the same fat as the Lites with more protein, fiber and a TINY bit more sodium, like a TINY bit.

holdenschic
03-26-2006, 10:52 PM
The LA Lites are a great tool that LA wt loss offers if the luna bars are the same thats great but it will void your rebate if you don't use them during maint. so you will have to get at least 52 boxes. the Nut Facts for the Peanut butter Lites are Cal 180, cals from fat 35, total fat 4g, sat fat 2.5g, trans fat 0mg, chol 5mg, sodium 150mg, Total Carbs 30g, dietary fiber 3g, sugars 17g and Protein 8g. Most other bars are higher in Sodium and Sugars watch out for that.

deetsmom
03-26-2006, 11:14 PM
Just FYI if this helps, the Go Lean Crunch quare bars are the same if not lower in both sodium and sugar. Ive used the Lites all through the program but do have a different bar every now and again for variety, plus, like I said, they are bigger.

arabianflower
03-28-2006, 02:35 PM
I got two words for you: Tiger Bars

The little ones - they come in flavors like chocolate peanut butter crunch or peanut butter. They are delicious.

Tiger Bars are thirty calories less than the lites, Same amount of protein, same ingredients. Tiger is about two or three points higher in fat. That's the only difference.

I'm supposed to have two lites a day. I swap one Lite for a Tiger. I haven't had any probs losing yet, and I save about $20 bucks a box. The place I buy my Tiger Bars from (the health food store) currently only charges me .50 cent a bar.

I like Luna's, but the Tigers are most similar to the lites and way cheaper.

Just don't tell your counselor! Or you'll lose your reward!