Whole Foods Lifestyle - Weekly food bill, whats your's?




View Full Version : Weekly food bill, whats your's?


NJChick78
01-07-2013, 10:29 AM
This is the first week that I have tracked my food bill spending. I have switched to "clean eating" so I believe this is the right category for this.

3 large summer squash
8 green peppers
8 red onions
carrots
8 pears
8 oranges
broccoli tops
3 heads of romaine lettuce
8 plum tomatoes
bananas 5 lbs
_________$19.50 USD


All natural
Turkey Tenderloins 1 lb
chicken breasts 3.4 lbs
_________$9.67 USD

whole grain, oat bagels
_________$2.99 USD

colby cheese sticks
_________$2.99 USD

Final total: $35.15


How did I do it? I have this cool store near me called Produce Junction, the produce comes in preset lbs but its very inexpensive.

The meat I got on sale at Shop Rite and the same with the cheese and bagels. I look for sales each week.


betsy2013
01-07-2013, 10:42 AM
Great job on your shopping. I don't have mine broken down, but I do have a bad habit of shopping for convenience rather than price; i.e., go to one store and do it all. The only exception is in the summer when the farmer's markets are open.....but that's more like an outing with side benefits!

Aileen
01-11-2013, 02:52 PM
WOW!

Food is much cheaper where you are than here.

I also spend about $30-40 a week on food, but that's without meat or dairy.


thewalrus0
01-14-2013, 06:51 PM
I spend roughly $50 a week on food.

But I also tend to get organic packaged products which cost an arm and a leg, like organic prepacked pizza crusts are personal size and I spend $5 for two of them. I also have to buy the cheese and the sauce.

I don't mind though. I just have to watch how often I decide to eat out. Sometimes I'm just staring at my kitchen shelf thinking "I don't want any of this..." and I either go out and get something or I get really creative...

fidotornado
01-14-2013, 09:47 PM
About 80AUD

HeatherEljohari
01-20-2013, 11:18 AM
You guys are better than me. Although I shop for 3 people, I generally spend about $100 a week {sometimes more}. We go to Shop rite, Aldis, Produce Junction, mainly.

merilung
01-20-2013, 11:33 AM
I shop for 2 people and spend $150+/wk

Crystall
02-25-2013, 06:34 PM
4 people @ approx $150. Probably $50 is my "share"

jennybee
02-27-2013, 07:18 AM
My partner and I usually spend around $100 (AUD) one week, then $60 or so the next. Most of it on fresh fruit and veg, but we buy a lot of organic packaged stuff which jacks up the price! We don't eat meat though.

I am jealous of everyone managing to only spend $30 a week!

bluesapphire
03-21-2013, 03:42 PM
i do most of my shopping at aldi's. everything is not organic, but their produce is so cheap!

IanG
03-21-2013, 04:45 PM
My family food bill used to be about $300 before I went on my diet.

Since I am eating less, the bill is now about $200-250.

elvislover324
03-21-2013, 04:49 PM
Ours still runs about $100-$150 a week for 2 adults but the categories sure are different! Much more falls under "produce" and "dairy" than "grocery". Grocery means doritos, soda, cookies, bagels, etc.!

People say it's so much more expensive to eat healthy. In our case, now that we have it down, it's actually the same or cheaper in some respects. No more takeout and/or delivery which is $20 minimum no matter what we ordered.

bluesapphire
03-21-2013, 06:21 PM
Ours still runs about $100-$150 a week for 2 adults but the categories sure are different! Much more falls under "produce" and "dairy" than "grocery". Grocery means doritos, soda, cookies, bagels, etc.!

People say it's so much more expensive to eat healthy. In our case, now that we have it down, it's actually the same or cheaper in some respects. No more takeout and/or delivery which is $20 minimum no matter what we ordered.

good point. I don't think most people think of eating out when they think about their grocery bill. but they should.

Suzanne 3FC
03-22-2013, 12:10 PM
I spend $30 to $40 a week for one person. I buy lots of fresh vegetables, fruits, fish, and a few staple ingredients, like soy sauce, that I can't make from scratch. I also buy kimchi and tofu, but I'm getting ready to attempt both from scratch to reduce my bill.

reanbean
03-29-2013, 01:15 PM
I spend about $125 for two adults.

But I buy everything on the dirty dozen list organic (celery, green pepper, tomatoes, apples grapes, lettuce, carrots, etc.). And I juice TONS of lettuce varieties every week!

The dirty dozen:
http://2.bp.blogspot.com/-BtWwg9ZVbfY/T_EMefIqe5I/AAAAAAAAE-w/1rX-Wug2PRU/s1600/dirty-dozen-clean-15-20111.jpg

wlg
06-14-2013, 06:00 PM
I love that Costco carries organic now. We spend 200 dollars a month and we can get so many organic products.

reanbean
06-16-2013, 04:19 AM
Just at Costco? No way groceries can be that cheap for more than 1 person. You must not eat!

Sum38
06-16-2013, 05:04 AM
I shop a lot at Whole Foods;
organic milk
organic eggs
wild salmon
grass fed beef
organic chicken
organic fruit and veggies
dried goods
Typical bill for the week is $250 for 4 people

I spend another $100-150 per week for paper goods, ice cream, cereal (etc) and misc. items at Costo, Kroger etc.

Munchy
06-18-2013, 09:45 AM
About $150/month for my daughter and I (and my boyfriend who eats dinner with me about 4 days/week). We don't buy many packaged foods, go to Aldi's, Asian grocery stores, PriceRite, and Trader Joe's for a few ingredients.

IanG
06-18-2013, 12:27 PM
$300-400 for two adults and two two year old boys.

Those boys eat more than any of us ever have.

Amyp70
08-12-2013, 09:15 PM
Anyone know of any other "health food" stores in Maryland that are not as expensive as Whole Foods....where I can get organic produce, grains in bulk, gluten free and some vegan foods?

PostWeddingsmallsize
08-13-2013, 02:40 AM
I think we probably spent about 40-60 a week. It's just two of us and we buy produce and almost no meat, and I shop at Whole Foods for some things and King Soopers for the rest.

epeefencer93
09-18-2013, 11:18 AM
oh boy. im hoping that actually dieting will help reduce my food bill.. (even though i just grabbed lunch out for convenience). im pretty sure my food bill for a week for just me is about 70-80 a week at least but then again im a student so eating on campus is expensive and its hard to pack a lunch when youre just rolling out of bed to catch the bus to class. Its also hard to store a lunch in a lunchbox when youre commuting. anyone have any advice on how to cut down the bill. besides stopping the take out and eating out? or ideas on what food to pack for snacks and meals when im on campus? Im usually on campus from 8-3 on mwf and then 9-1 on tuesday and thursday!

JulesMarion
09-18-2013, 01:30 PM
I live in central Alaska so things here are a little pricier as far as groceries, but for my husband and I we usually end up right around $500 a month. When I lived in Idaho I got a cartful of groceries (not as healthy since it was college) for about $65. *sigh*

SweatIsFatCrying
11-15-2013, 11:18 AM
Family of 4, my husband 2 adult children and I. We shop Whole Foods, Costco, Mariano's and Sam's Club. Only buy organic, and living a clean eating lifestyle. We spend about $300 a week (not including personal items/toiletry items, cleaning products or paper products). I would love to get that total down to $200 a week. One day! ;)

Munchy
11-15-2013, 12:05 PM
Family of 4, my husband 2 adult children and I. We shop Whole Foods, Costco, Mariano's and Sam's Club. Only buy organic, and living a clean eating lifestyle. We spend about $300 a week (not including personal items/toiletry items, cleaning products or paper products). I would love to get that total down to $200 a week. One day! ;)

If you have an Aldi near you, they have an organic line that is very inexpensive. Also I would go with Trader Joe's prices any day over Whole Foods (and even the regular grocery store, at that!). Going meatless a few dinners a week can cut your bill too!

Arwen17
03-07-2014, 02:17 PM
For one person who lives alone, weekly its roughly $50, depending on how organic I'm feeling. If I buy everything organic possible, then it's easily as high as $80-90 because I have to go to chains like Schnucks and Fresh Market to find organic anything. But if I ignore organic and simply buy the cheapest produce at Walmart, it's like $30.

Firecracker777
08-26-2014, 09:20 PM
I buy almost everything organic as long as it is available. I usually shop the day I'm cooking it to avoid it going to waste. If I buy a lot at once it usually ends up going bad on me. I will say my food bill used to be much lower before!!