General chatter - Food cost-Families of 4 or 5




View Full Version : Food cost-Families of 4 or 5


willow650
03-21-2012, 03:09 PM
What is your average food cost for a month?


NEMom
03-21-2012, 03:10 PM
I have two teenage boys to feed but I would guess between $500-$600 per month. OUch

berryblondeboys
03-21-2012, 09:00 PM
This also varies by part of the country you live in and of course, what you eat and how many meals are we talking about.

For my family of 5 which is 3 adults (my mother in law lives with us) a teenage boy and a 6 year old boy for ALLLLLL meals and all things like toiletries and cat litter, we spend about 800-1000 a month. We never go out to eat and we bring our lunches to work/school. We buy organic milk and meat and buy lots of fresh produce. I make our bread, yogurt and snack foods except for my protein bars.


erh12275
03-21-2012, 09:05 PM
For our family of 5, two adults, 11 year old, 9 year old, 7 year old we spend between $600 and $900 on food a month. The 600 is when we are eating at home. The $900 is a lot of eating out. That is just groceries.

astrophe
03-21-2012, 09:41 PM
http://www.cnpp.usda.gov/usdafoodcost-home.htm

I have 3 people, but maybe that helps?

A

ValRock
03-21-2012, 09:50 PM
http://www.cnpp.usda.gov/usdafoodcost-home.htm

I have 3 people, but maybe that helps?

A

That seems like an awful lot to spend on food, to me. Maybe I'm just not very good at keeping track?

There are 3 of us here. Me, one 7 year old who eats more than some small countries, and a 4 year old who likes to take 1 bite of something, declare herself full, and waste all the food in the house!

I added up this most recent month...
Weekly Organic farm delivery (produce, eggs, chicken) $50x4
2 trips to the Costco for milk, yogurt, etc -$50x2
A couple random stops for things I didn't have on hand $20x3

so... $360? We had company a few times this month, too... so that factored in.

If I add up our ages on the USDA site I get just about that on the *thrifty* setting. What is everyone spending their money on?

astrophe
03-21-2012, 09:52 PM
Keep in mind that's an average for the whole country. Some areas are higher, some are lower. I noticed when I visited my sis in AZ that she was doing better than me on some things at her grocery. But I also know our relatives in CA do much harder than I do.

A.

ValRock
03-21-2012, 09:52 PM
Keep in mind that's an average for the whole country. Some areas are higher, some are lower.

A.

True, good point. I live in a pretty low cost of living area, at the moment. I didn't think of that :dizzy:. Thanks!

Beach Patrol
03-22-2012, 10:51 AM
I don't really keep up with the "monthly" cost, but weekly, as that's how we shop.

Just me & the husband... $80-$100 week, and that does not include eating out.

SisterFunk
03-22-2012, 11:19 AM
We are a family of two and probably spend between $300-400 monthly on our groceries. I'm really looking forward to gardening season! This will help knock down the bill quite a bit.

I buy organic on some stuff and conventional on the other stuff.

Lambiechop
03-22-2012, 11:44 AM
About $360 a month for my family of 4. Me, my husband, my 6 year old son, and my 4 year old daughter. When my husband is deployed I can keep it well under $300.

Only Me
03-22-2012, 04:26 PM
Family of 6, we spend $500-$600 per month. It's a challenge keeping it to that level since we live in a high cost of living area as far as food is concerned.

mammasita
03-23-2012, 09:31 AM
I was asking the same thing not too long ago. The past couple weeks I've been able to cut the bill down to about 150 a week (600 a month). we have two adults, 11 year old boy and a dog.

LiLLy19
03-24-2012, 09:19 AM
For just my husband and I, I spend about 120-140 every 2 weeks on groceries. Lots of fruits, veggies and meats