100 lb. Club - Ugh!




View Full Version : Ugh!


Butterfly50
11-04-2009, 09:35 AM
I went Grocery Shopping last night( Walmart) and I can say I was sooo Disapointed. It seemed liked everything I buy was Hiked up at least 1 Dollar . I was sooo furious when I left I didnt managed to buy much. either it was Hiked up or they wasnt nothing on the shelf. I must find a better place to shop. Has any one else noticed the prices??
The only reason I didnt loose it all togeather was i was excited that I picked up a new workout DVD. I got a Biggest Looser Cardio DVD. I am gonna try it this morning I hope I can manage to stick with it threw the whole thing looks tough. But Gonna give it a try.


cfmama
11-04-2009, 11:28 AM
Yep. Prices they are a rising! In the last year my grocery bill has gone up for at least $200!

As far as the dvd? Do it for as long as you can every single time and soon you'll be ditching it for something harder!!!! You remind me so much of me (lol!)

starfishkitty
11-04-2009, 03:02 PM
Seriously!!! Especially now that it's getting cold out... the fruits and veggies SUCK and they're expensive as CRAP!


RN BSN 2009
11-04-2009, 03:12 PM
What items were you looking at, that specifically went up?

S.A.S.H
11-04-2009, 03:26 PM
If you buy frozen fruit and veggies until next summer, it is soooo much cheaper that fresh. I am not a fan of frozen veggies at all. I think they taste horrid, but there are a few I can tolerate. I buy whatever is in season fresh, and the rest frozen or canned. It's just way too expensive to buy out of season stuff.

I also am the queen of coupon clipping and I plan my meals around whatever is on sale. Walmart will price match so I just bring in all my adds and do it that way. Between the two, I can save $50 - $100 a month, minimum.

Butterfly50
11-04-2009, 04:00 PM
RN BSN 2009 A few of the things that I buy for myself is Eggs I use whole eggs and seperate them I buy the 5 1/2 doz and they were 5 Something and Now they are 7$ even. I bought the special K crackers For 2$$ a box now they are 2.89 a box. That is two off the top of my head . Their was a few things I buy for the family that was crazy. But Cant rem at this moment.