Weight Loss Support - Grocery cost for your family?




View Full Version : Grocery cost for your family?


Ducttapeissilver
03-31-2009, 06:46 AM
My family is on a budget and when I go to the store to make it stretch I'm wondering how much is reasonable to spend on grocery for an average family our size. We spend about 60 week. But still, it doesn't seem like quite enough sometimes. We have a family of 5, but the kids are 3,5, and then a baby who doesn't eat groceries. What does your family spend a week for food? (We live in WA, but not in Seattle so prices aren't that bad. But not as cheap as when we lived in Idaho either.) We get WIC, so that means we get probably 20 a week in milk and other groceries. So, I guess we would say we use $80 a week.


harrismm
03-31-2009, 07:34 AM
I have a family of 5 including 3 teenagers.Unfortunately I spend about 200 a week.But we have really tried to cut out almost all eating out so I think this is why our weekly grocery bill has increased, along with the "wonderful" economy situation.I also try not to take any children with me as I shop.This helps me not end up with unneeded junk food.I have also switched to mostly store brands and on sale items.I try to only shop perimeter of store, avoiding most prepackaged and processed foods.I also religuously cut coupons but only use them on items I would purchase anyway.

TJFitnessDiva
03-31-2009, 09:34 AM
I spend about $150 a week at the regular grocery/produce stand with a monthly trip to Sam's Club just for meat that costs me about $175. We eat mostly whole foods. I have kids that are 7, 4, and 2. My husband and my 7 year old have hollow legs (I wish I could be skinny like them both & shovel down food lol j/k)

I also go shopping by myself at the store ;) I have to or I'd go totally insane!


MonteCristo
03-31-2009, 09:38 AM
We have 11 in our family (4 adults, 2 teenagers, 10, 8, 6, 4, & 2). We've been trying to cut back lately, but our weekly grocery bill is usually around 300-350.

Devsmama
03-31-2009, 09:49 AM
I feel terrible saying this but there is only me and my 14 year old son. I spend about 50 a wk. But since he is on spring break at his dad's, it has only been 20 bucks this week..lol

Renacer
03-31-2009, 10:02 AM
I need to start tracking this better. We are a family of 3 (my husband, my son and I) and since I'm not eating like 4 teenagers combine anymore I'll think I'll save more hehehe. Usually we go once every two months to Costco and buy everything we spend around $600, and the usual trips to the local supermarket if we are running low on something every one or two weeks. I think that's it.

ICUwishing
03-31-2009, 10:12 AM
We're right around $150/wk for the three of us (2 adults, 1 9 yr old son), but we'd be a lot higher if a) spouse wasn't a hunter and the freezer wasn't full of wild game b) we didn't can and freeze aggressively. Thank goodness spring is coming and we'll be able to get the garden in soon - that relieves a lot of economic pressure from fresh organic produce. It's truly amazing how much it costs to get away from processed food, but in my heart I really believe that we'll save some of that cost in future medical bills that won't need to be paid.

Suzyszoo
03-31-2009, 11:18 AM
I have a family of 7 (2 adult, 4 teenagers and a 2 year old)

It's hard for me to track weekly, some weeks it's not much, some weeks it seems I'm at the store daily! I buy a full beef every year, (2 upright freezers) we catch salmon to freeze, and I can about 10 cases of salmon a year, so I have the basics here, and only need to buy veggies, etc. I hit costco, spend quite a bit, but I pick up big bags of noodles, rice, sugar, etc to stock in my pantry. And that will last me about a month. So my weekly trips aren't too spendy, about $100 each, but I'm not counting the Costco run, or the beef I already have.

Interesting thread, I'll have to sit down and actually do some figuring...

Jacqui_D
03-31-2009, 11:18 AM
This year I have picked up clipping coupons and it's amazing how much of a difference it has made. It's like free money! I found a free site called couponmom.com that has been excellent. It's coordinates your coupons with your state's local advertised grocery deals, so that you can make the most of your savings. To sign up, you have to go through all kinds of special offers. I just skipped all of those, and registered for the couponmom site, and I really like it.

Satine
03-31-2009, 11:22 AM
Just me and my dh ...we spend about 80 a week...before the bad economy we used to spend about 150 per week...but I have had to make cuts...

julieofarc
03-31-2009, 11:28 AM
We're a family of 6 (2 adults, kids ages 12, 9, 7, 5) and spend about $200 a week. I do try to buy organics often, but here in CO they can cost the same as conventional... I just try to buy whatever's on sale. I wish ours were less- I sat down this week to figure up how much the current way I'm eating costs me each month, and I'm spending right at $200 for the month for myself. When I add in the family breakfasts, lunches (from home), snacks for school, afterschool snacks and dinner, it was another $600-700. Ack!!!!

branflake
03-31-2009, 11:36 AM
Family of three here. 2 adults and a 4 year old boy. We spend around $60 on food each week.

Renacer
03-31-2009, 11:47 AM
I wish I could grow my own fruits and vegetables, but here in NYC I can only wish for Spring to finally be here and hit the farmer's market at the Botanical Garden.

junebug41
03-31-2009, 11:54 AM
Just DH and me... we spend about $70 per week at the grocery store and $100 every 3 weeks at Sam's for other stuff. I'm sure we will be much more conscious of our bill once kids arrive, but it's also an expense we make room for in other areas.

The cost goes down during farmer's market season, too.

judipurple
03-31-2009, 12:01 PM
Fascinating thread...interesting to see what others spend, in other parts of the country...

Hmmmm, with 2 adults and 2 (large) teen boys, the weekly grocery bill varies from week to week. At least $100 - often twice that...but there are quite a few variables. Venison, trout & bluefish in the freezer; canned jams, pickles, tomato sauce in the pantry; bulk buys of grains, beans, lentils, oats (25# - 50# at a time); garden season, pick-your-own blueberries .... And, that weekly $100+ often has nonfood items included. So, all told, approximately $150 average. But, we rarely go out to eat anymore, so I "treat" us with high-quality food choices more often (i.e., great cheeses, shrimp, salmon, fresh fruits and berries). We don't buy beef anymore, just chicken, fish and pork. Eggs in things like frittata, quiches and egg sauce for pasta. And I try for a meatless meal at least once a week (tough to do when you're surrounded by carnivores!;)).

dgramie
03-31-2009, 12:04 PM
3 of us here, and we dont usually eat out. I cook pretty much every meal.I spent about 130 a week. I use to feed a family of 5 on less than that. Prices have really gone up.

MindiV
03-31-2009, 12:14 PM
For my husband and I, shopping for a single week costs $80-$100 at our local grocery store. If we drive $30 miles to the nearest Wal-Mart Supercenter, we can get about three weeks worth of groceries for about $150.

Looking4Change
03-31-2009, 12:22 PM
Just me, and the grocery store is on the way home from work...So if I need anything I just stop on my way home. That way I find I eat fresh & healthier. And eating heatlhier seems to cost more. I spend bits here and there. $100- $150 per month.

JulieJ08
03-31-2009, 12:41 PM
Curiosity - has anyone figured the freezer cost of keeping things like a whole side of beef, or just putting up a whole freezer or two of frozen food?

mayness
03-31-2009, 01:20 PM
For two of us, we spend about $75 a week, which covers 90% of our meals (occasionally I get free food at work).

That also includes health and beauty items (hair care, dental care, OTC medicine), cleaning supplies, and LOTS of freezer bags (see below). I've never bothered subtracting them to see what we spend just on food.

I should mention that this requires searching through all the flyers for good sales (and keeping a spreadsheet of what I've spent so I know if they're really good!), finding recipes for unfamiliar items just because they're cheap, buying cheap cuts of meat and finding ways to make them leaner, buying stuff that's about to go bad and using or freezing immediately, and NEVER wasting anything (ex. chicken bones and old veggies turn into stock, stale bread becomes french toast or croutons, etc). And having an extra freezer to store things that are on sale!

squeak351
03-31-2009, 02:16 PM
typically I spend 100-120 dollars a week. That doesn't included any beef because we raise a couple of steers for meat. We also put up corn, potatoes, onions, green beans, pears, apples and blackberries.

As far as beef I beleive I save a few dollars a lb but that's not why I do it. I don't like the additives that is put into meat nor the diets they feed them. I only buy organic chicken/turkey and get pork from my sis who raises a hog or two.

Regardless I still feel like my grocery bill is outrageous and I try to use coupons when I can or stock up on things I buy that are on sale.

sweetandspicy
03-31-2009, 02:23 PM
Family of 8 about $150 a week and that is stretching it...

MissNovis
03-31-2009, 02:24 PM
There are 5 of us living in my house...my mom, my grandma, me (25), and 2 sisters (19 & 15). My mom is teaching me the art of coupons, price matching and all that good stuff. I went grocery shopping for the family last night. The bill came up to $300 (which will last us 2 weeks) but I paid around $190 or so. I'm not as good as my mom when it comes to coupons but I was happy I saved $100!!! My mom can walk out of the store with $200 worth of groceries and pay only $50. A friend of the family (who introduced us to coupons) can get $200 worth of groceries and walk out with the store owing her money!!! Yes...it is possible!

rachinma
03-31-2009, 02:25 PM
Family of 5: me, husband, 20yo au pair, 7yo, 5yo.

I spend between $175-$225/week at the grocery. Additionally, I spend about $10/week on coffee and $25/week at Whole Foods.

We eat too much! :)

Buttercup
04-01-2009, 12:33 AM
My family consitsts of myself, my husband and two kids (21and23). One has graduated college and moved home. She helps with food costs. My son is still in college living at home. I think his stomach is a bottomelss pit! I spend between $150.00 to $250.00 dollars a week. Than does include cleaning products, paper items and personal hygeine things. I shop at the military commissary which is a BIG savings plus I am a coupon clipper. Today I saved $35.50 in coupons! :carrot: I am also a fan of couponmom.com. I do go to Costco at times and spend around $100.00 a month there. It seems like you definitley could get a whole let more for less when the kids where younger. (sigh)

jboogie773
04-01-2009, 12:55 AM
It's just me and grandma and I spend about a 100 dollars a week. And I cover the groceries for one week and she picks up the next week so I'm coming out about 150-200 a month. Depending on what we need.

And like someone pointed out, when we were eating junk, the bill seemed a bit cheaper. It's costs more for fresh produce and the like but the trade off is worth it in the end. :)

AngelMae
04-01-2009, 10:16 AM
For me, my SO and our almost 3 yr old we spend any where between $85 to $115 depending on how much meat we need.

beerab
04-01-2009, 06:59 PM
We are three adults and it does depend weekly. But I'd say anywhere from $80-120 a week is what we spend. Last week we only spent $50 but one of us is out of town so we didn't have the need for so many groceries.

Tara415
04-02-2009, 11:24 AM
Family of three here - my husband, my five year old, and myself. We end up spending approximately $100/week. Sometimes that differs though because if I find a really good deal on something we eat often, such as skinless, boneless chicken breasts, I stock up.