100 lb. Club - How much money are you saving?




View Full Version : How much money are you saving?


thinpossible
02-11-2009, 04:06 PM
I went back through some of our bank statements, just for fun to see how much money we were spending on fast food. About $110 a month!! Now I don't buy fast food, and my husband almost always packs his lunch. Maybe we should take that money and do something fun with it each month.

How much money did you used to spend on fast food?


FB
02-11-2009, 04:27 PM
Oh gosh, we used to spend a ton of money on junky food. More than 100 a month I'm sure. Probably more than that amount every week. We didn't really eat fast food - but restaurant food and candy junk OFTEN.

No longer eating it honestly doesn't really save us any money in the long run though. Between the gym membership, fitness equipment, personal training, doctor and chiropractor's appts (I messed up my back weightlifting), regular batches of new clothes and shoes and way better quality fresh food and supplements I'd say losing weight has been an expensive endeavor for me. Probably balances out. Well worth it too! Best money I've ever spent.

nelie
02-11-2009, 04:38 PM
I never spent money on fast food but I remember when my husband and I first started dating, we were going out to eat at Indian restaurants and other restaurants. Indian restaurants are expensive or at least where we were going was expensive. It was around $50 per meal and minimal leftovers.

I'd agree we've spent plenty of money on things like home gym equipment and such. It is money well spent though :)


TJFitnessDiva
02-11-2009, 04:43 PM
I honestly don't think we've saved any money ;) Eating healthy & mostly "clean" is a bit more expensive than eating all the processed junk. It's more worth it and my whole family seem to be feeling a lot better because of it!

Jennelle
02-11-2009, 05:09 PM
I think I posted about this a few days ago in another thread. I am saving A TON of money! I used to hit the McDonald's drive-thru every weekday morning for breakfast and spent about $5.00 every time. That's $25 a week right there. I stopped eating in the school cafeteria (the food is delicious, but drowning in butter/fat/gravy and loaded with carbs) and am saving $15 a week. Right there, I'm saving almost $160 a month. I haven't found "eating clean" to be all that expensive, either. Fresh food is a bit more expensive, but when you're controlling your portions, it's not so bad. Besides, it's more flavorful and I honestly believe my body is able to process it more efficiently, thus, I'm not hungry all the time.

Lori Bell
02-11-2009, 05:14 PM
Since I decided I'd never spend a dime to lose weight again, AND have my own garden and can food from it, we have saved an enormous amount of money since I quit eating junk, smoking and drinking. I roughly figured my bad habits ran around $50 a week. SO, I have been saving $50 a week and every time I get enough to open a CD, I do. I have one of the first ones I opened (12 mo) just about coming due, so now I'll add whats in my sock drawer to that one when I renew it. I plan on using my bucks for something really awesome. I'm thinking a breast lift or tummy tuck...but it'll probably go for soybean seed or fertilizer... :(

Dumplin
02-11-2009, 06:21 PM
I honestly don't think we've saved any money ;) Eating healthy & mostly "clean" is a bit more expensive than eating all the processed junk. It's more worth it and my whole family seem to be feeling a lot better because of it!

I will agree with RomanceDiva! I say eating unhealthy is alot cheaper than eating healthy but eating healthy saves money in the long run with medicines. I am an example of that since I lost some weight , I don't have to take meds that my doc was getting ready to line up for me. So I am really happy about that!

gin
02-11-2009, 07:06 PM
I would say overall we are about even on where we were before. Because the extra produce is expensive, and we try to mostly get organic. I can't wait until we get the garden started again. Before we weren't eating out all the time, and mainly I was eating a lot of cheaper food (popcorn, bread). I think one of the times in my life when I gained weight fastest was when we were really poor and we were eating almost no fresh produce, mostly just processed food like packaged noodle meals and junk.

We were already paying for the Y so my son could go to swim lessons and gymnastic stuff, so I don't really count that as an increase, although now if I don't use the family room I pay for the childcare there while I work out.

I will say that at one time we were eating out almost every night plus lunch out several times a week and we were spending well over $600 a month on food out which would be a lot more now because this was 6 years ago...BLECH!

Jen

lottie63
02-11-2009, 07:13 PM
Hmmm. I find eating clean and portion control to be far cheaper than junk.

We used to spend over 100$ a month at this ONE restaurant ALONE (and the food was half off when we go so we went A LOT at 8$ for the both of us!), let's not forget the othe 1-150 spent elsewhere on days off and the extra 200$ we'd spend a month on junk food at the grocery store!

Now we hardly EVER eat out and our monthly grocery bill is down to 220 a month from 280-400!

cfmama
02-11-2009, 08:22 PM
I honestly don't think we've saved any money ;) Eating healthy & mostly "clean" is a bit more expensive than eating all the processed junk. It's more worth it and my whole family seem to be feeling a lot better because of it!


I'm going to second that. I think we spend about the same amount as we always did!

Hyacinth
02-11-2009, 08:37 PM
The first time I lost weight, I didn't save any money because I bought a lot of meat and fresh vegetables. This time, however, I'm eating a lot less meat and a lot of frozen or canned vegetables, instead of strictly fresh. I am saving money that way. Different circumstances, too ... being laid off, my healthy diet has to be an inexpensive one.

I do notice, though, that I don't have nearly as many random fast-food napkins, ketchup packets, and fast-food garbage as I used to!

looloo86
02-11-2009, 11:40 PM
mmm i think its the same for me but smaller clothes are cheaper here and easier to find also the health gain is priceless

Star2Be
02-12-2009, 02:48 AM
Oh, for me it's ridiculous how much of my own money I am saving by eating healthier... I am 19 and a student, so my parents pay for my meal plan at school, which is pretty much where I get all of my meals. BUT, we also have a student convenience store (where I spent my own money) that stocks up every kind of delicious snack food in the whole world, and I confess, last year I pretty much lived there, LOL! I would buy a sugary fruit "juice" drink (read: 5% juice and 95% sugar) almost every day, usually one full bag of tortilla chips/Sun Chips per week, huuuge bags of candy (it was sold in bulk), frozen meals, etc. I would also order delivery from my favorite pizza place at least once every 1-2 weeks, an order consisting of a small deep dish Chicago-style pizza (like 600 calories per slice!!) and a 6-pack of Sprite, all of which I would eat by myself (usually in 2 sittings). It really kind of disgusts me to think about it now... :(

I never even realized how much money I was spending on all that crap until I started eating healthier this year and pretty much stopped buying anything from that store except for the odd protein bar here and there (Luna Bars<3), and I don't even remember the last time I had pizza, let alone ordered it for delivery. As you can imagine, it's been quite a change from my old habit of buying at least 1-2 things per day and getting pizza all the frickin' time! My checking account empties so much more slowly now... And I could definitely get used to that. :D

Rosinante
02-12-2009, 06:53 AM
I draw £300 ($425.575, wow, that's slipped again!) every month for housekeeping. There's only me but that figure has to include everything, cleaning stuff, food for the 5 dogs and, maybe 1 lunch out a month.

I don't eat by myself in fast-food places, and drive thru's are not big over here but there have been many days when I've rounded off a hard day's eating with a large Chinese takeaway.....

when I moved house recently, I got rid of my bigggg freezer and now have a much smaller one in a fridge/freezer combi, so I'm not tempted/able to stock up on cheap junk food from the freezer shops.

All this, combined with a desire to lose weight, to keep my fat intake way down on what my tastebuds want (!) means that of the 300, I regularly put £100 - £150 of it into a savings account for my holiday later this year. Somehow, feeling that this is 'my' money, that I could use to treat myself, makes me far more economical in how I spend it.

I suppose if I bought good meat as often as I'd been tempted to buy junk, processed stuff, then that might put the cost up but fresh fruit and veg. isn't working out that expensive.

rockinrobin
02-12-2009, 06:56 AM
Oh, I believe I'm spending way more money then I used to. Way more.

Fresh fish, chicken and turkey breast, tons of veggies and fruits instead of rice, breakfast cereals, flour-y stuff, waaay more money. And we just go through so MUCH of it. I shop at least 5X a week. My food bills are enormous.

Yeah, I'm definitely spending more money. But I look at it as money very well spent. Better then medical bills, that's for sure.

Oh and although "regular" sized clothing is less expensive then the plus sized stuff, I'm buying SO much more of it. Oh and shoes. Yikes. So lord knows that's adding up. I do need to cut back on that. But it's hard, I've got a lot of years to make up for. ;)

TraceyElaine
02-12-2009, 07:56 AM
My sister and I were just talking about this yesterday. My whole family (mom, dad, sister, brother) are all leaving for Cuba today. They all go a few times a year but this is the first time they are going as a family. I am the only one not going. I could not afford it, money is tight. I feel soooooo left out and sad.
But i was talking about how I am spending way more on groceries for the house but not going over my budget any more since dieting and she was like "it's the lack of takeout!" We figured out that I was spending like $300 a month or more on takeout and snacks and chips and pop and JUNK. That saved is more than enought to send me to Cuba by the end of the year. I was stunned that i never realized how much money I was waisting making myself unhealthy. It was like an expensive drug addiction.
Next year I'm going to Cuba with my family AND I'll be doing it in a 2 piece!!

wchs2007
02-12-2009, 10:46 AM
I really do not save money at all. I spend a lot trying to keep healthy things in the house. I think once I figure out what we like and don't like it will be worth it..

kaplods
02-12-2009, 11:53 AM
Both dieting and not, with my husband and I dieting together and not, we've been on tight and roomy food budgets. When there's room in the budget we go out to eat more, but otherwise, both healthy and not so healthy can be done cheaply or not.

I will say that dieting on a tiny budget sure does have it's unique challenges. Starches, sugars and fats are incredibly cheap. So cheap that it's very easy to eat way too many carbs on a very tight budget. Finding fruits, and vegetables and good sources of protein, can be more work. Not impossible, but more work, not only in finding the food but in preparing it. The cheapest foods are either ready to eat junk foods or foods that require more time in the kitchen to prepare.

To save money, hubby and I shop creatively. It takes alot more time than when we've had a larger budget, but it's just what we have to do. We start our shopping at a Big Lots type store that gets in health food store overstock (we've got to be careful here, because they also sell a lot of junk too and large candybars for a dime can be very tempting). Then we go to an oriental grocery store (lots of bargains here - gourmet soy sauce in larger bottles, but about half the price or less per ounce, bean sprouts much cheaper and much fresher than in the regular grocery store - but again a lot of snack products that are quite tempting). We stop at the health food store for dry tvp (soy crumbles). We brown the tvp with ground beef and save two ways. We can buy cheaper meat with a little more fat because the tvp has virtually no fat, and the tvp is about 1/3 the price per serving as very lean ground beef. TVP would be a better choice, but hubby doesn't like the taste of tvp on it's own - but likes it fine mixed with ground beef. We stop at a baking store that sells spices, flours, and grains much more cheaply than the grocery store (again a lot of tempting cheap stuff here too, as their biggest seller is frozen cookie dough balls in dozens of varieties and other "take and bake" treats). We have a Sam's Club membership that gives us additional savings on our medications (we paid $100 for it, but we saved that in just a couple months of medications). We buy some foods at Sam's Club, but again have to be careful there with the prices and with what we're buying (an awful lot of tempting prepared foods). We also shop Walmart, Aldi and a small privately owned IGA store (which is expensive overall, but has very good value on meats and produce). We also often buy a Sunday paper (but don't subscribe to the newspaper) for the grocery store ads, and if there are good enough sales will shop other grocery stores in town (although Walmart "matches" other grocery store ads if the exact price is listed - not 2 for 1 for obvious reasons).

We make a master grocery list, but it's flexible. If I wrote down cauliflower, and when I get to the store broccoli is on sale, we buy broccoli.

If my husband and I were working, it would obviously be more difficult to grocery shop like this (although we did something fairly similar when we both were working, there were just a couple fewer stores - and we spent more overall.) Because we're on disability it works for us, because we make small trips and bring home small packages from each store. To do a massive shopping once a month wouldn't work for us because we'd get worn out or have to shop one store and would have to hire someone to bring the groceries into the house.

TempleBody
02-12-2009, 08:56 PM
For me, I never ate too much fastfood. I used to hit up mom and pop resturants for 5-10$ plates, usually once a week. What was costing me was daily chocolate bars and sweets and binges!! MY GOD BINGES ARE SO EXPENSIVE! Easily lost 20$ down the drain one bad night.