View Single Post
Old 04-11-2012, 11:10 AM   #77
LAgreeneyes
Senior Member
 
LAgreeneyes's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Louisiana
Posts: 725

S/C/G: S-218/C-170/G-159 & 24.9 BMI

Height: 5'7"-BMI-26.6=OVERWEIGHT

Default

Quote:
Originally Posted by texscrapper View Post
I think this is hard to determine right now. I don't know about you guys, but grocery prices have SOAREDin my area. I am spending about $30 per week more to feed my family of 5 than I did a few months ago. I don't blame this on healthy eating, I blame it on prices rising.

In the last year, the same 2 poundbag of shredded cheese has gone fro $5.96 to $11.96 - almost DOUBLE what it cost before. Banannas have gone up .10 per pound. Lettuce has risen almost .50 per head. Eggs, milk, and bread have all gone up as well.

I do have the luxery of having a large freezer. We also raise beef cattle, so we always have very lean beef in the freezer. I live an hour outside of Houston, so we have several grocery stores in the area. My husband sells beef at Farmer's Markets, so we also have the option of buying there.

I do think that location plays a HUGE part in grocery expenses. I also think it is cheaper per person for me to feed my family vs someone who lives on their own, or with just two in the home. I can purchase in bulk (or larger packaged items) before things go bad.

Although my grocery bill is higher, I do think that MY FAMILY spends less while we are eating more healthy. We have leftovers that get eaten vs nothing left, or leftovers going bad. I feel like I can only blame rising costs on our increased grocery bill, not healthy eating.
You're right about the pricing. I, like you, don't have to buy meat in the store. I have my own chickens, ducks, turkeys, rabbits, sheep and goat. So, I have meat and eggs whenever I want it and I am about to purchase a milk goat, so I will have fresh goat milk to drink. My meat and eggs are raised in my back yard, so I feel that it's a better quality than store bought.

The only things that I really buy are fruits, vegetables, cereal and limited snacks. I still have veggies from last year's garden and I have a garden now. I live alone so other groceries last me a long time (mayo, ketchup, cheese, etc.), so that is only purchased twice a year.

When I see items are on sale, I stock up. That save me a few bucks in the long run.
__________________


I began my healthy journey on December 17, 2011.

For every 5 lb loss.


LAgreeneyes is offline   Reply With Quote