View Single Post
Old 11-11-2010, 12:54 PM   #3
Fit4Lyfe
2012 is MY YEAR
 
Fit4Lyfe's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Location: Northern California
Posts: 503

S/C/G: 248/249.2/160

Height: 5'7"

Default

periscae I am right there with you! I have about $30 a week to spend on food, which would feed a few people if I wanted to eat processed junk, but I am trying to eat natural more healthy stuff, so it's hard to stretch the budget sometimes. Two tricks I have learned is to shop at a co-op, IDK where you are but here in Northern California (and the Bay Area, especially) people are big on co-ops and usually they have good organic produce for cheap and they even have a "last chance" table, where they are trying to get rid of stuff (I know it sounds seedy, but I've found some great stuff there!) also, I live by the sales papers; like I am scouring those things on SUnday and planning what I am going to buy for the next week. It's still rough though, so I feel you!
__________________
Taking it ONE day at a time
Fit4Lyfe is offline   Reply With Quote