View Single Post
Old 12-07-2009, 09:42 PM   #10
mkendrick
One step at a time
 
mkendrick's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: OK
Posts: 1,286

S/C/G: 183/136.2/125-130

Height: 5'7

Default

misskimothy, you and I are in the same boat.

I keep hearing "buy in bulk! it's cheaper!" First of all, I don't have the money to buy $200 worth of meat to last all winter. Second, I don't have the room to put meat bought in bulk. Third, I'm also cutting out unprocessed foods, and unprocessed foods go bad much quicker than canned and boxed stuff.

My weekly grocery bill went from $25-ish to $40-50. That doesn't sound like a lot, but for a starving student, $40 every week is a chunk of change!
mkendrick is offline   Reply With Quote