3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community  

Go Back   3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community > Support Forum > Support Groups > 30-Somethings

Singles

Reply
 
Thread Tools
Old 08-04-2015, 01:52 PM   #1
Lifes a Journey
 
MiZTaCCen's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Canada
Posts: 1,705

S/C/G: 180/Ticker/135

Height: 5'5

Default Singles

Is anyone else single? Who has no commitment other than a dog or just them self?

I ask this because I'm curious about budgets for groceries. How much do you spend a week or every two weeks on groceries for yourself? This doesn't include eating out.

I feel like I spend too much money like 200 every two weeks and I still barely make it out before pay day with having food.
__________________
MiZTaCCen is offline   Reply With Quote
Old 08-07-2015, 09:22 PM   #2
Nutritarian
 
Laifierr's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Location: Illinois
Posts: 232

S/C/G: 289/262.2/125

Height: 5'4"

Default

Not single, but I cook for one a lot.

I find that the grocery bill runs high if I buy too many convenience foods. When I was initially diagnosed with type 2 diabetes I relied on microwave meals to make my life easier with transitioning to a new diet. (Twice a day =$6 =$84 per 2 weeks). I have since cut back to microwave meals to just once a day (and will eventually ween off completely).

I now look for staple foods that I can make many things with and try to stretch certain foods that are the expensive healthy options. For example, I bought wild grain rice which is lower carbs than white or brown rice. $4 for one tiny box which is supposed to be 2.5 servings. I split it into 8 portions to put in my burritos (I eat burritos instead of sandwiches).

And because of other diet restrictions, I have cut out other higher priced items like lunch meats and cheeses. Instead I buy chicken breast and cook it up and dice it to use in whatever I'm making. Five large chicken breasts for about $6 instead of one package of shaved chicken for the same price. I had 8 half cup portions and it is a lot healthier than the lunch meat without preservatives and extra sodium. (I'm supposed to watch my sodium intake).

So I made enough filler for 8 burritos. Mostly relying on fresh ingredients

Wild Rice - $4
Low sodium black beans - $1
Boneless skinless Chicken breast - $6
Red and green bell pepper (one was free from my parents' garden) - $1
Onion - $.25
High Fiber Tortillas - $5

8 Burritos = $17.25 ($2.15~ each) (About 500 calories with guac and salsas) Cheaper and healthier than the pre-made microwave meals and it took me less than 30 minutes to prepare. I divided out portions in separate containers and now all I have to do is microwave it for 30-45 seconds and I have a quick and easy meal.
__________________
Start Date: 6-26-15 @289lb
Goal #1 - Lose 10% (29lbs) - Target: 260lbs

Laifierr is offline   Reply With Quote
Old 08-09-2015, 04:40 PM   #3
Lifes a Journey
 
MiZTaCCen's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Canada
Posts: 1,705

S/C/G: 180/Ticker/135

Height: 5'5

Default

I like that.

I usually make dinner and whatever is for dinner I also have for lunch the next day. I find much easier than planning three meals a day for weightloss. I'm just more curious to how people live cheaply yet healthy.

I'm usually really good one week, but then can't afford food the next week so I have to eat process food etc. How do I get a budget down where Each week I can eat healthy. I get paid every two weeks.
__________________
MiZTaCCen is offline   Reply With Quote
Old 08-10-2015, 10:06 AM   #4
Member
 
amy_beth88's Avatar
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 43

S/C/G: 260/184/160

Height: 5'9

Default

I spend probably around 40 to 60 on food weekly. Frozen vegetables are a good way to go to keep the bill down and they don't go bad as quickly. I have a problem with getting lazy in the evenings and not wanting to cook for myself, so I do a lot of meal prepping on Sundays. I'll make my lunches and dinners for the entire week and then just pull out tupperware as I am hungry. I used to live with roommates and cook for all of us, so this helps since I find it hard cooking for one. But for the food bill, frozen veggies, I buy rice in bulk from my local Asian market (20 dollars for a bag that will last months), and meal planning. By meal planning I don't mean cooking all the food in advance, just knowing exactly what I'm going to cook for the week and not buying extra food that I fancy at the moment. Strictly stick to my list and this cut down at least 20 a week on groceries.
__________________


aisforamyzing.blogspot.com
amy_beth88 is offline   Reply With Quote
Reply
Posts by members, moderators and admins are not considered medical advice
and no guarantee is made against accuracy.


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off


All times are GMT -4. The time now is 05:32 PM.






Powered by vBulletin® Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.2