3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community  

Go Back   3 Fat Chicks on a Diet Weight Loss Community > Support Forum > Support Groups > 100 lb. Club

How much do you spend per month in groceries?

Reply
 
Thread Tools
Old 02-22-2013, 02:43 PM   #1
One Step at a Time
 
SmallSteps's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Las Vegas, NV
Posts: 1,106

S/C/G: 274.3/262.6/198.6

Height: 5'7"

Default How much do you spend per month in groceries?

Where do you live?

How many are you feeding?

Just curious how much money you spend a month on your groceries? With the way everything is going up, it seems ridiculous on how much money food is costing us. We are a family of three living in Las Vegas, NV and we spend roughly $400 a month.
SmallSteps is offline   Reply With Quote
Old 02-22-2013, 03:05 PM   #2
Katrina
 
Candeka's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Canada
Posts: 926

S/C/G: 162/see ticker/130

Height: 5'6

Default

I live in Canada and between my husband and I, it averages to about $300.
__________________


Mini-Goals:
139:February 27th, 2013
135:
130:
Candeka is offline   Reply With Quote
Old 02-22-2013, 03:37 PM   #3
Vex
There is no try.
 
Vex's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Nebraska
Posts: 1,242

S/C/G: 281/T/140

Height: 5'6"

Default re:

3 in my house - around $400 a month
__________________
.

Vex is offline   Reply With Quote
Old 02-22-2013, 03:40 PM   #4
Melissa
 
berryblondeboys's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 5,893

Height: 5'6.5"

Default

We spend a LOT... but I always wonder if people really add that number up right.

Are you counting JUST groceries? or everything you would buy at a grocery store?

Like, I buy dish soap, shampoo, etc at the grocery store.

And, when people count how much they spend on groceries, are they counting all meals? all snacks? Or do you go out to eat sometimes too? or buy lunch at work, etc?

I just simply cannot imagine spending as little as many people here and on other threads that ask this same question say and I "DO" bargain shop and make everything from scratch save the protein bars.
__________________
My journey to a healthier lifestyle blog: http://melissaslife42.blogspot.com/




Last edited by berryblondeboys : 02-22-2013 at 03:40 PM.
berryblondeboys is offline   Reply With Quote
Old 02-22-2013, 03:42 PM   #5
Katrina
 
Candeka's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Canada
Posts: 926

S/C/G: 162/see ticker/130

Height: 5'6

Default

Quote:
Originally Posted by berryblondeboys View Post
We spend a LOT... but I always wonder if people really add that number up right.

Are you counting JUST groceries? or everything you would buy at a grocery store?

Like, I buy dish soap, shampoo, etc at the grocery store.

And, when people count how much they spend on groceries, are they counting all meals? all snacks? Or do you go out to eat sometimes too? or buy lunch at work, etc?

I just simply cannot imagine spending as little as many people here and on other threads that ask this same question say and I "DO" bargain shop and make everything from scratch save the protein bars.
As a full time student, my budget is insanely tight for food and I keep all of my receipts so I like to think its pretty accurate. I agree though, if it wasn't for having to be very very careful, I would be spending more on food.
__________________


Mini-Goals:
139:February 27th, 2013
135:
130:
Candeka is offline   Reply With Quote
Old 02-22-2013, 03:48 PM   #6
Fat to Fab and Fit
 
Sum38's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 5,908

S/C/G: 172/--/122

Height: 5'3" ...and my newly found half :)

Default

OMG, I feel like a pig. We spend 1
$1200-1400 per month, but it includes all purchases made at Costco (paper etc)
__________________







149.8 ~ 10/17/13
142.0 ~ 01/28/14
132.0 ~
122.0 ~
Sum38 is offline   Reply With Quote
Old 02-22-2013, 03:55 PM   #7
Restart 11/2012 at 153lbs
 
chubbiegurl's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Murrieta
Posts: 703

S/C/G: Hw194/Sw160/Cw120/gw125

Height: 5'2" on the dot!

Default

Live in California have 5-7 to feed and I have a deep freezer and make nothing but chicken breast usually so I spend about 120 a month on breas. I get it about for about 2 bucks per pound and we eat like 3 lbs per day. I think I spend about 250 on other stuff. On weekends my oldest son and my friend are usually here but we tend to always eat out ever Saturday. So usually I guess we spend about 370. Some times I may make a steak or something a little more expensive so my total may go up a bit, but my budget allows for no more than 100 a week.
__________________
chubbiegurl is offline   Reply With Quote
Old 02-22-2013, 03:59 PM   #8
Melissa
 
berryblondeboys's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 5,893

Height: 5'6.5"

Default

According to this table, our family of 5 (1 7 year old boy, one 16 year old boy, two adults in their 40s and a woman in her 70s) would spend about $180 to $310 a week depending on thrifty to liberal (and of course, this doesn't take into account location - these are averages). I live in a very expensive part of the US. Food is expensive here.

We spend at the grocery store per week about $300. BUT that includes all meals, AND a couple times a month we have some event I need to bring food for for a LOT of people. It also includes all snacks AND all cleaning supplies, toiletries, kitchen paper products, etc. (paper towels, napkins, coffee filters, sandwich bags, etc.) We never go out to eat, so there is no additional cost thrown in there either.

When you take out the "other" stuff. We probably spend about $250-$275 a week on pure groceries.

And I think we do pretty well. That is organic dairy and eggs, fresh produce, high quality foods. The only processed food I buy is protein bars - if you call that processed.
__________________
My journey to a healthier lifestyle blog: http://melissaslife42.blogspot.com/




Last edited by berryblondeboys : 02-22-2013 at 04:02 PM.
berryblondeboys is offline   Reply With Quote
Old 02-22-2013, 04:00 PM   #9
Restart 11/2012 at 153lbs
 
chubbiegurl's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Murrieta
Posts: 703

S/C/G: Hw194/Sw160/Cw120/gw125

Height: 5'2" on the dot!

Default

Quote:
Originally Posted by berryblondeboys View Post
We spend a LOT... but I always wonder if people really add that number up right.

Are you counting JUST groceries? or everything you would buy at a grocery store?

Like, I buy dish soap, shampoo, etc at the grocery store.

And, when people count how much they spend on groceries, are they counting all meals? all snacks? Or do you go out to eat sometimes too? or buy lunch at work, etc?

I just simply cannot imagine spending as little as many people here and on other threads that ask this same question say and I "DO" bargain shop and make everything from scratch save the protein bars.
My total does not include toilet paper, shampoos, vitamins dish soap etc or the once a week eating out but I did add up everything I buy for food and snacks. I just forgot to add water, we buy a 24 pack every other day which will cost anywhere from 1.50 to 2.99 depending on sales.
__________________
chubbiegurl is offline   Reply With Quote
Old 02-22-2013, 04:01 PM   #10
Melissa
 
berryblondeboys's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 5,893

Height: 5'6.5"

Default

Quote:
Originally Posted by Sum38 View Post
OMG, I feel like a pig. We spend 1
$1200-1400 per month, but it includes all purchases made at Costco (paper etc)

That's about what we spend too Sum for our family of 5 (3 adults, a teen and a grade schooler). And it too includes all "grocery store-like" items.
__________________
My journey to a healthier lifestyle blog: http://melissaslife42.blogspot.com/



berryblondeboys is offline   Reply With Quote
Old 02-22-2013, 04:26 PM   #11
I love tea!
 
Skellig19's Avatar
 
Join Date: May 2012
Location: British Columbia, Canada
Posts: 245

S/C/G: 350/206.8/125

Height: 177cm

Default

Grocery store spending for 2 adults in their mid 20's and 2 20lb dogs is $400. I tend to get panic attacks though if I am anywhere near the $100 mark each week so I try to stay around $80 and then feel better if I need to run out for something I forgot or don't usually buy.

I live in the Lower Mainland in BC and food is pretty expensive here compared to the US (well WA anyway). I am a pretty thrifty shopper, though and I frequently put products back as I'm making my way to the checkout (do I really need 2 jars of peanut butter just because it's on sale? NO, it goes back!).

My monthly grocery budget includes detergents, shampoo, motor oil, vitamins, etc. b/c I buy them at the grocery store.
__________________
Skellig19 is offline   Reply With Quote
Old 02-22-2013, 04:34 PM   #12
Make each day count!
 
mccull83's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Location: Iowa
Posts: 362

S/C/G: 263.5/see ticker/180 for now

Height: 5'8"

Default

I live in Iowa and my husband and I spend $500-600/month for everything that goes in our stomachs (that includes our usual one meal out to a restaurant and all fast food trips, but does not include paper products/toiletries)
__________________

So excited to be healthy and to FINALLY be able to wear the clothes in my closet!!! Come on weightloss!
268.8lb (starting weight)= 12/24/2013
230lb =
200=
190=
180=
mccull83 is offline   Reply With Quote
Old 02-22-2013, 04:39 PM   #13
I'm bringing sexy back!
 
Mozzy's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 4,228

S/C/G: 242/234.5/167

Height: 5'5"

Default

Georgia, five people, about $500 a month on strictly food items, not including eating out
__________________

One for every five pounds lost!
Mozzy is offline   Reply With Quote
Old 02-22-2013, 04:41 PM   #14
Melissa
 
berryblondeboys's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 5,893

Height: 5'6.5"

Default

Quote:
Originally Posted by Skellig19 View Post
I frequently put products back as I'm making my way to the checkout (do I really need 2 jars of peanut butter just because it's on sale? NO, it goes back!).
This I don't understand. If you use peanut butter on a regular basis. WHy not get it when it costs less?

Like last month bread flour was on sale. I only needed one bag for that week, but I go through several a month. So, by buying 4-5 of them THAT week saved me about $6 for the month on flour.

And I NEVER buy things I won't use/don't normally buy. So, like no buying that hamburger helper on sale as I never make hamburger helper.
__________________
My journey to a healthier lifestyle blog: http://melissaslife42.blogspot.com/



berryblondeboys is offline   Reply With Quote
Old 02-22-2013, 04:50 PM   #15
I've picked my hard...
 
PreciousMissy's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Denver
Posts: 1,463

S/C/G: 240/216/170

Height: 5'4"

Default

For 2 adults and one 20lb dog in Denver we spend $320-360 a month, that includes toiletries, but that does not include the random trips to the store because we're out of something that we didn't need during our last trip.

I've cut down to cooking every other night because we were throwing away so many leftovers. Normally this would be our shopping weekend, but we still have so much left over from the last two trips we're not going. I believe I have enough in the freezer and pantry to last, at the very least, next week, if not longer.
__________________


Mini-Goals: 10%/24lb~pedicure (met 10/16/13) - halfway/35lb~new clothes - onederland/41lb~massage - goal/170~new dress (and maybe diamonds hehe)

= For every 5lb lost (hopefully to re-add more!)


Last edited by PreciousMissy : 02-22-2013 at 06:48 PM.
PreciousMissy is offline   Reply With Quote
Reply
Posts by members, moderators and admins are not considered medical advice
and no guarantee is made against accuracy.


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are Off

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
How much do you spend per month in groceries? cfmama 100 lb. Club 32 02-03-2014 09:48 AM
How much do you spend on groceries? mammasita General chatter 56 03-11-2012 04:28 PM
Seriously! What do you spend on Groceries per week? HadEnough Food Talk And Fabulous Finds 33 12-01-2010 10:46 PM
how much do you spend on groceries? Suzanne 3FC Carb Counters 15 05-26-2004 07:59 PM


All times are GMT -4. The time now is 02:15 PM.






Powered by vBulletin® Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.2