The Cost of Eating Well?

I was poking around the 3FC forums and came across an old NY Times article about how nutrient rich foods cost more per gram than processed junk foods.  While I understand the general premises behind the article, I feel that they overlooked a large portion of the data.  Whole foods like fruits, veggies, and unprocessed meats, may cost more at the supermarket checkout at that moment, but the lifelong data shows a reduction in individual food cost and health costs.  When you eat foods that are more fiber dense, you tend to eat less and you snack less between meals because you are satisfied. In turn, this means that you are buying less at the market because you aren’t wasting money on the ‘empty calories’ of junk foods.  Plus, it is generally assumed that if a person cares about their diet, then they also try to take care of their bodies through exercise and water consumption.  Taking care of our bodies usually means less trips to the doctor and fewer chronic problems.  And as I have learned, a healthy diet makes it much easier to manage pre-existing health issues.  So, to put things in very generalized terms, a person who chooses healthier options at the market will spend less over the course of their lifetime than a person who survives mainly on junk/overly processed foods.

*phew* ok, I’m off of my soapbox now. :-)

ETA:  Here is the article I mention:A High Price for Healthy Food

Leave a Reply